Trwa przedsprzedaż - Złożone zamówienia wyślemy w marcu

Róże pomarszczone

Pochodząca z Azji, ale zadomowiona już w Polsce róża o bardzo dekoracyjnych i pachnących kwiatach. Z płatków róży pomarszczonej robi się konfiturę różaną, stosowaną m.in. do pączków. To właśnie kwiatami róży pomarszczonej pachną różane pączki z tłustego czwartku!

Jak wygląda róża pomarszczona?

Róża pomarszczona jest krzewem liściastym zrzucającym liście na zimę. Dorasta do 1-2 m wysokości. Rozrasta się przez odrosty korzeniowe, może nawet tworzyć gęste zarośla.
Pędy róży pomarszczonej są wzniesione i gęsto pokryte szczeciniastymi, ostrymi kolcami. Kolce mogą występować nawet na ogonkach liściowych. Liście złożone pierzaście z nieparzystą liczbą listków. Blaszka liściowa z gęstym użyłkowaniem, w miejscu nerwów nieco wklęsła. W efekcie liście sprawiają wrażenie pomarszczonych. Liście w ciągu sezonu mają kolor żywozielony, a jesienią przebarwiają się na żółto.

Jak kwitnie róża pomarszczona?

Róża pomarszczona kwitnie efektownie, obficie, długo i niezawodnie. Kwiaty u gatunku są pojedyncze i mają płatki w kolorze jaskraworóżowym. U odmian mogą być pełne oraz mieć inne kolory. Kwiaty bardzo intensywnie i słodko pachną. Róża pomarszczona rozpoczyna kwitnienie już pod koniec maja i wówczas kwitnie najintensywniej, ale kwiaty pojawiają się na krzewach także przez całe lato i jesień. 

Owoce róży pomarszczonej dojrzewają stopniowo w miarę przekwitania kwiatów. Mają kształt spłaszczonej kuli z wyraźnym kielichem na wierzchołku, mają kolor czerwony. Są mięsiste i wypełnione ściśle upakowanymi nasionami. Owoce, podobnie jak płatki, są jadalne i nadają się na przetwory. 

Wymagania róży pomarszczonej

Róża pomarszczona jest rośliną bardzo wdzięczną w uprawie z powodu swoich niskich wymagań i dużej żywotności. Jest to gatunek bardzo tolerancyjny, który dobrze rośnie właściwie w każdych warunkach, może z wyjątkiem stanowisk podmokłych i mocno zacienionych. 

Najlepsze do uprawy róży pomarszczonej jest stanowisko słoneczne oraz gleba lekka i przepuszczalna. Gatunek jest odporny na suszę, zasolenie i zanieczyszczenie powietrza i gleby. Charakteryzuje się także bardzo dobrą mrozoodpornością. 

Jak ciąć różę pomarszczoną?

Róża pomarszczona nie wymaga cięcia, ale regularne usuwanie suchych i uszkodzonych, a także najstarszych pędów pozwala na zachowanie jej zwartego, ładnego pokroju. Krzew dobrze znosi nawet ekstremalne odmłodzenie polegające na niskim przycięciu wszystkich gałęzi. Przystrzyżona na wysokość 10-20 cm róża pomarszczona szybko się zregeneruje i utworzy regularny, gęsty i zgrabny krzew. 

Zastosowanie róży pomarszczonej

Róża pomarszczona jest atrakcyjnym krzewem ozdobnym, o dużej wartości dekoracyjnej wynikającej przede wszystkim z obitego i długiego kwitnienia. Jest doskonała do nasadzeń w terenach miejskich i w parkach oraz w ogrodach przydomowych. Sprawdza się także w postaci swobodnych żywopłotów, które mogą pełnić także rolę obronną. 

Jej szybko rozrastające się korzenie i rozłogi sprawiają, że jest to jedna z lepszych roślin do utrwalania skarp, zapobiegająca wodnej i wietrznej erozji gleby. 

Płatki kwiatów i owoce róży pomarszczonej są jadalne, przepięknie pachnące i wartościowe odżywczo, ponieważ zawierają duże ilości antyoksydantów, witamin i soli mineralnych. 

Czy róża pomarszczona jest inwazyjna?

Róża pomarszczona jest gatunkiem ekspansywnym, który w pewnych warunkach - np. na wydmach - może wypierać gatunki rodzime. W sprzyjających warunkach krzewy róży pomarszczonej mogą rozrastać się w rozległe, monogatunkowe zarośla. 

Z tego powodu nie należy jej wprowadzać do środowiska naturalnego ani sadzić jej w okolicach lasów oraz na nieużytkach. W ogrodach i parkach o ograniczonej powierzchni, gdzie niewskazane jest zbytnie rozrastanie się krzewu, konieczne jest jej regularne przycinanie i usuwanie pojawiających się odrostów. Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie jej na rabacie ograniczonej np. krawężnikami albo regularnie koszonym trawnikiem. 

Najpopularniejsze odmiany róży pomarszczonej:

Róża pomarszczona ‘Hansa’ o pełnych, wielopłatkowych kwiatach

Róża pomarszczona ‘Alba’ wyróżnia się kwiatami w kolorze białym

Róża pomarszczona ‘Kórnik’ ma kwiaty śnieżnobiałe, pełne

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 10

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Róża pomarszczona 'Alba' (biała)

  Rosa rugosa
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  28,90 zł
  Dostępny
 2. Róża pomarszczona

  Rosa rugosa
  roślina z siewu
  Ocena:
  99%
  19,95 zł
  Dostępny
 3. Róża pomarszczona 'Hansa'

  Rosa rugosa
  Ocena:
  100%
  19,95 zł
  Wyprzedane
 4. Róża pomarszczona 'Dagmar Hastrup'

  Rosa rugosa
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 5. Róża pomarszczona 'Kórnik'

  Rosa rugosa
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 6. Róża pomarszczona 'Rotes Meer'

  Rosa rugosa
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 7. Róża pomarszczona 'Hanuhl'

  Rosa rugosa
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 8. Róża pomarszczona 'Passion Rokoko'

  Rosa rugosa
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 9. Róża pomarszczona 'Rubra' (czerwona)

  Rosa rugosa
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 10. Róża pomarszczona 'Handavem'

  Rosa rugosa
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas

Produkty 10

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko