Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Lipa drobnolistna - Tilia cordata

Rodzime i popularne w całej Polsce drzewo, szczególnie cenione w pszczelarstwie, ponieważ dostarcza bardzo dużych ilości pożytku. Z jednego hektara lipy drobnolistnej można uzyskać od 300 do nawet 1200 kg miodu.

Jak wygląda lipa drobnolistna?

Lipa drobnolistna jest dużym drzewem o owalnej lub stożkowej koronie, dorastającym nawet do 30 m wysokości. Liczne odmiany lipy drobnolistnej mogą się mocno różnić pod względem siły wzrostu i pokroju. Są wśród nich także miniaturki, nie dorastające nawet do 1 m wysokości albo drzewa płaczące, o zwisających gałęziach. Liście lipy drobnolistnej mogą różnić się rozmiarem lub kolorem (dostępne są odmiany o liściach żółtych lub pstrych), ale wszystkie mają taki sam, sercowaty kształt, z wgłębieniem u nasady i wydłużonym wierzchołkiem.

Jak i kiedy kwitnie lipa drobnolistna?

Kwiaty lipy drobnolistnej są drobne, zebrane po kilka w wiechę, do której przymocowana jest wydłużona podsadka. Mają kolor żółty lub kremowy i intensywnie pachną. Termin kwitnienia lipy drobnolistnej przypada na początek lipca (VII), a czas kwitnienia zależy od pogody i może trwać 10-14 dni.

Jakie wymagania ma lipa drobnolistna?

Jako gatunek rodzimy, lipa drobnolistna jest bardzo dobrze przystosowana do naszych warunków klimatycznych. Zimuje bez najmniejszego problemu, nie jest też narażona na uszkodzenia przez wiosenne przymrozki. Najlepszym podłożem dla lipy drobnolistnej są gleby zwięzłe, ale przepuszczalne, urodzajne i próchniczne. Gatunek jest jednak na tyle odporny, że drzewo posadzone na glebie piaszczystej (byle niezbyt suchej) albo ciężkiej (ale nie podmokłej) będzie rosło równie dobrze. Należy jedynie unikać stanowisk cienistych, ponieważ do dobrego wzrostu i intensywnego kwitnienia lipa potrzebuje dobrego nasłonecznienia. Dobrze znosi warunki miejskie.

Jakie jest zastosowanie lipy drobnolistnej?

Lipa drobnolistna jest sadzona zarówno jako drzewo ozdobne i alejowe, jak i użytkowo, jako źródło pożytku pszczelego. Gatunek, a w jeszcze większym stopniu odmiany lipy drobnolistnej, charakteryzują się bardzo regularną i niezbyt szeroką koroną, dzięki czemu jest świetnym wyborem do nasadzeń wzdłuż ulic i deptaków, w parkach, a także w ogrodach przydomowych. Suszone kwiaty lipy drobnolistnej są popularnym surowcem zielarskim i po ususzeniu nadają się do zaparzania aromatycznnej herbaty ziołowej o działaniu napotnym.
Karłowe i miniaturowe odmiany lipy drobnolistnej nadają się do uprawy w mini-ogrodach, na skalniakach, a także w pojemnikach.
Lipa drobnolistna bardzo dobrze znosi cięcie, po którym bardzo ładnie się zagęszcza, wypuszczając nowe pędy z pąków śpiących zlokalizowanych na konarach, a nawet na pniu. To pozwala na prawie dowolne formowanie lipy, prowadzenie jej w formie żywopłotu albo tworzenie fantazyjnych rzeźb roślinnych (topiar).

Pokaż więcej
Pokaż mniej

Produkty 2

Ustaw kierunek malejący
na stronę
  1. Lipa drobnolistna, obwodowa - duże drzewa

    Tilia cordata
    Ocena:
    100%
    Dostępny
  2. Lipa drobnolistna

    Tilia cordata
    roślina z siewu
    Ocena:
    98%
    Już od 19,50 zł
    Dostępny

Produkty 2

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko