Trwa przedsprzedaż - Złożone zamówienia wyślemy w marcu

Lipa amerykańska - Tilia americana

Gatunek lipy pochodzący z kontynentu północnoamerykańskiego, wyróżniający się wyjątkowo dużymi liśćmi. Lipa amerykańska jest nieco bardziej wrażliwa na mróz, jednak z powodzeniem można ją uprawiać w niemal całej Polsce.

Jak wygląda lipa amerykańska?

Lipa amerykańska jest pokaźnym drzewem, dorastającym w Polsce do 20 m wysokości, tworzącym koronę stożkową lub zaokrągloną. Lipa amerykańska, a także jej odmiany, charakteryzuje się wyjątkowo dużymi liśćmi, dochodzącymi do 15-20 cm. Okazałe są także kwiatostany lipy amerykańskiej. Długość podsadki może sięgać 10 cm.

Kiedy kwitnie lipa amerykańska?

Termin kwitnienia lipy amerykańskiej jest zbliżony do lipy srebrzystej i rozpoczyna się ok. 1-2 tygodnie po zakończeniu kwitnienia lipy drobnolistnej. Drzewa lipy amerykańskiej zaczynają kwitnąć pod koniec lipca. Pszczoły chętnie korzystają z jej nektaru i pyłku, jest więc gatunkiem miododajnym.

Jakie wymagania ma lipa amerykańska?

Lipa amerykańska ma większe wymagania i jest trudniejsza w uprawie niż nasze rodzime gatunki lip. Wymaga gleb głębokich, zwięzłych, ale przepuszczalnych, zasobnych i odkwaszonych. Źle rośnie na suchych, piaszczystych podłożach, niezbyt dobrze znosi także suszę. Szkodliwe dla niej są także większe mrozy, dlatego nie jest polecana na tereny, gdzie zimą temperatury znacznie spadają. Na zachodzie kraju, zwłaszcza w miejscach osłoniętych, zimuje jednak bardzo dobrze.
Lipa amerykańska jest także dość wrażliwa na zasolenie gleby i zanieczyszczenie powietrza, dlatego nie jest polecana do miast.

Zastosowanie lipy amerykańskiej

Lipa amerykańska to bardzo dekoracyjne drzewo, które szczególnie dobrze prezentuje się w towarzystwie roślin o kontrastowo drobnej strukturze liści. Ze względu na nieco wyższe wymagania siedliskowe, jest polecana przede wszystkim do ogrodów przydomowych, w których można jej zapewnić odpowiedni warunki. Lipa amerykańska jest także drzewem miododajnym więc warto ją sadzić w sąsiedztwie uli, zapewniając pszczołom miodowy pożytek także po przekwitnięciu lipy drobnolistnej.

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 7

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Lipa amerykańska odm. appalaska

  Tilia americana var. heterophylla Loudon
  szczepienie
  43,80 zł
  Dostępny
 2. Lipa amerykańska 'Moltkei'

  Tilia americana
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  57,95 zł
  Dostępny
 3. Lipa amerykańska

  Tilia americana
  57,95 zł
  Wyprzedane
 4. Lipa amerykańska 'Nova'

  Tilia americana
  szczepienie
  57,95 zł
  Wyprzedane
 5. Lipa amerykańska 'Redmond'

  Tilia americana
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 6. Lipa amerykańska 'Macrophylla'

  Tilia americana
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 7. Lipa amerykańska 'Stellata'

  Tilia americana
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas

Produkty 7

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko