Przedsprzedaż Wiosenna

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane po 15 marca 2020 roku (przybliżony termin wysyłki uzależniony od pogody). Sprawdź szacunkowe koszty wysyłki przy kasie.

Ligustr błyszczący

Ligustrum lucidum
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 
paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

Ligustrum lucidum


To wiecznie zielone drzewo pochodzące z Azji Południowo-Wschodniej (Chiny, Korea, Japonia) jest bardzo blisko spokrewnione z występującym w Europie Środkowej ligustrem pospolitym (Ligustrum vulgare). Jednakże podczas gdy ligustr pospolity rośnie tylko w postaci krzewu, ligustr błyszczący (zw. również lśniącym) jest małym drzewem, osiągającym od 10 do 15 m wysokości. Naturalnie rosnący ligustr tworzy półkolistą, dość gęstą i silnie rozkrzewioną koronę, którą bardzo łatwo można uformować w dowolne, nieraz bardzo fantazyjne kształty, stąd też najczęściej jest on sadzony jako drzewo ozdobne i formowany w postaci żywopłotów przy ulicach, w ogrodach i parkach.

Od ligustru pospolitego, odróżniają go szersze, bardziej owalne liście o gładkiej, lśniącej powierzchni. Są one też dużo grubsze i zimozielone. Dodatkowym atutem tego niewielkiego drzewka są śliczne, obupłciowe kwiaty barwy kości słoniowej, zebrane w kwiatostany o długości 10 – 20 cm. Choć są małych rozmiarów, wyróżniają się szczególnie mocnym zapachem. Pojawiają się na przełomie sierpnia i września i cieszą wzrok wówczas kiedy większość roślin ogrodowych już dawno przekwitła. Dojrzałe jagody, o soczystej ciemnogranatowej barwie, które późną jesienią występują w wielkiej ilości, są niestety nie tylko niejadalne, ale wręcz trujące! Podobnie jest zresztą w przypadku naszego rodzimego ligustru pospolitego, którego jagód absolutnie nie wolno spożywać. Ciekawym faktem jest, że wszystkie gatunki ligustru są roślinami pokarmowymi coraz rzadszego, niestety, zawisaka ligustrowego, który w licznych latach podejmuje dalekie wędrówki aż do północnej części Europy Środkowej i dlatego bywa spotykany także i u nas.

Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Ligustr błyszczący
Twoja ocena