Realizujemy zamówienia bezpiecznie i planowo

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu do 48h (kompletacja i nadanie). Obsługujemy tylko i wyłącznie zamówienia złożone online lub telefonicznie.

Laburnocytisus Adama ( Laburnum Adama)

Laburnocytisus adamii
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
28,00 zł
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

+ Laburnocytisus adamii C. K. Schneid.
Ciekawostka botaniczna. Laburnocytisus w zasadzie nie jest gatunkiem, a chimerą, mieszańcem wegetatywnym zbudowanym z komórek obydwu gatunków rodzicielskich, tj. szczodrzeńca purpurowego (Cytisus purpureus) i złotokapu pospolitego (Laburnum anagyroides). Do połączenia doszło w wyniku szczepienia szczodrzeńca na złotokapie. Zwykle w wyniku szczepienia dochodzi jedynie do połączenia tkanek, które umożliwia transport wody, składników pokarmowych i asymilatów, co pozwala na wzrost szczepu na podkładce. W tym wypadku doszło jednak do integracji komórek i powstała chimera peryklinalna (polegająca na tym, że tkanki jednego gatunku okrywają tkanki drugiego gatunku). Do jej powstania doszło przypadkowo w 1825 r, w szkółce we Francji.
Powstała roślina wykazuje cechy pośrednie gatunków rodzicielskich. Kwiaty laburnocytisusa są jasnofioletowe i zebrane w wydłużone grona, jednak często obok nich pojawiają się kwiaty typowe dla złotokapu tj. długie żółte grona oraz kwiaty charakterystyczne dla szczodrzeńca, czyli purpuroworóżowe, krótkie kwiatostany. Nie jest rzadkością możliwość obserwowania wszystkich tych typów kwiatów równocześnie.
Laburnocytisus Adama rośnie w formie drzewa, charakteryzuje się szybkim wzrostem. Osiąga do 5 m wysokości. Jest bardzo rzadko spotykany, w zasadzie prawie nie występuje poza ogrodami botanicznymi. A jest bardzo łatwy w uprawie i niewymagający, z powodzeniem może rosnąć w ogrodzie o przeciętnych warunkach glebowych. Szczególnie dobrze wygląda w ogrodach rustykalnych i naturalistycznych, w których może stanowić wręcz sensacyjną ciekawostkę. Świetnie prezentuje się jako soliter, zwłaszcza gdy ma do dyspozycji znaczną przestrzeń. Polecany szczególnie tym, którzy lubią rośliny niezwykłe, a przy tym bardzo dekoracyjne.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C2 – okrągły – 2l
Waga sadzonki 2.0000