Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Kolkwicja - Kolkwitzia

Kolkwicja pochodzi z Chin i jest jeszcze mało w Polsce znanym, a wyjątkowo pięknie kwitnącym krzewem. Na uwagę zasługuje przede wszystkim ze względu na niezwykle obfite kwitnienie i ciekawe, ozdobne owoce.

Jak wygląda kolkwicja chińska?

Kolkwicja chińska zwykle osiąga 2 m wysokości, chociaż w sprzyjających warunkach może dorastać nawet do 3,5 m. Pędy początkowo wzniesione, z czasem przewieszają się łukowato; podczas kwitnienia, pod ciężarem kwiatów wierzchołki pędów mogą się przyginać aż do ziemi. Starsze pędy kolkwicji pokryte są szarobrązową, łuszczącą się strzępiastymi płatami korą. Na młodych pędach widoczne są bardzo liczne, miękkie włoski. 
Liście kolkwicji są sezonowe i opadają na zimę. Mają kształt eliptyczny z zaostrzonym wierzchołkiem i zwykle gładki brzeg blaszki liściowej. Na pędach umieszczone się naprzeciwlegle, w dwóch równoległych rzędach. Jesienię, przed opadaniem, liście przebarwiają się na czerwono.

Jak kwitnie kolkwicja chińska?

Kolkwicja zakwita pod koniec maja. Kwiaty pojawiają się wzdłuż zeszłorocznych pędów, w kątach liści, skąd wyrastają wiechowate kwiatostany. Kwiaty mają dzwonkowaty kształt. W pąku mają kolor różowy, a po rozkwitnięciu są białe z lekko widocznym różowym odcieniem. W gardzieli kwiatu widoczna jest pomarańczowa plamka. Popularne są także odmiany kolkwicji o bardziej wyrazistym kolorze kwiatów. 
Kwitnienie kolkwicji jest bardzo obfite; kwiatostany wyrastają na całej długości pędów w kwiatostanach przypominających małe bukieciki, które to zupełnie okrywają cały krzewy. Masa kwiatów kolkwicji powoduje, że cały krzew staje się jasnym, barwnym bukietem. 

Atrakcyjnie wyglądają także owoce kolkwicji, mające postać gęsto owłosionych, kolczastych niełupek, nad którymi górują pozostałe po kwitnieniu kielichy złożone z pięciu wąskich, rozpostartych, czerwonawych działek. Owoce kolkwicji dojrzewają pod koniec lipca. 

Jakie wymagania ma kolkwicja?

Kolkwicja ma bardzo niskie wymagania glebowe i dużą tolerancję na niekorzystne warunki, dlatego może być uprawiana na prawie każdym podłożu. Oczywiście, bujniej rośnie na glebach żyznych, zasobnych i umiarkowanie wilgotnych, ale także na słabszych, mniej urodzajnych i suchych glebach będzie dobrze rosnąć i pięknie kwitnąć.
Kolkwicja najobficiej kwitnie w pełnym słońcu, całkiem dobrze znosi także półcień. Na stanowisku cienistym kwitnienie jest bardzo mocno ograniczone. 
Mrozoodporność kolkwicji jest zupełnie wystarczająca dla warunków Polski. Może być uprawiana w całym kraju. 

Jak nawozić kolkwicję?

Kolkwicja nie wymaga intensywnego nawożenia, ale regularne dostarczanie jej składników pokarmowych w postaci nawozów organicznych lub mineralnych pozwoli na uzupełnianie pierwiastków, traconych na wytwarzanie nowych przyrostów, kwiatów, owoców. 
Nawożenie należy wykonać w 1-2 dawkach stosowanych w kwietniu - czerwcu.

Kiedy sadzić kolkwicję?

Sadzonki kolkwicji nabyte w pojemnikach można wysadzać przez niemal cały rok, z wyjątkiem okresu zimy, kiedy ziemia jest zamarznięta. Rośliny, które są dobrze ukorzenione w doniczkach produkcyjnych, nie są uszkadzane w czasie sadzenia, więc termin ich sadzenia nie ma większego znaczenia. Jedynie w ogrodach, w których nie ma możliwości regularnego podlewania roślin, zalecamy unikać sadzenia roślin w terminie późnowiosennym i letnim, kiedy zdarzają się okresy suszy i upałów. 

Jak przycinać kolkwicję?

Kolkwicja kwitnie na pędach zeszłorocznych, więc jej cięcie powinno być wykonywane latem, po przekwitnięciu. Cięcie polega na skróceniu wszystkich pędów, nawet o połowę. W wyniku przycinania krzew kolkwicji nie osiąga zbyt dużych rozmiarów, jest za to zwarty i dobrze zagęszczony, a wyrastające obficie młode pędy w przyszłym roku obficie pokryją się kwiatami. 
Co 3-5 lat krzewy kolkwicji należy poddać cięciu odmładzającemu. Polega ono na wycięciu najstarszych pędów tuż nad ziemią, pozostawiając tylko kilka pędów młodych, mocnych i zdrowych. Pozostawione pędy także należy skrócić. Cięcie odmładzające pozwala na odzyskanie zdrowego, zwartego wyglądu kolkwicji oraz obniżenie kwitnienia aż do podstawy krzewu. 

Zastosowanie kolkwicji

Kolkwicja, jako roślina niemal “bezobsługowa”, jest bardzo chętnie sadzona na terenach publicznych: w parkach, na osiedlach i skwerach. Polecamy ją także do prywatnych ogrodów przydomowych, ponieważ należy do krzewów najobficiej kwitnących, które późną wiosną nie mają sobie równych. Kolkwicja bardzo dobrze prezentuje się jako pojedynczo rosnący krzew - wtedy podkreślony jest jej ciekawy pokrój tj. łukowato wygięte pędy, uginające się pod obciążeniem kwiatów.  Na większej przestrzeni warto posadzić ją w grupie lub w formie luźnego szpaleru, aby zwielokrotnić niezwykły, wizualny efekt. Kolkwicja sprawdzi się także w kompozycjach posadzonych luźno drzew i krzewów, ponieważ obficie kwitnie także w półcieniu. 

Popularne odmiany kolkwicji

Kolkwicja chińska - gatunek, roślina pochodząca z Chin. Dorasta do 2 m. Kwiaty biało-różowe
Kolkwicja chińska ‘Maradco’ - odmiana o żółtym kolorze liści. Dorasta do 1,5 m wysokości i szerokości. 
Kolkwicja chińska ‘Pink Cloud’ wyróżnia się różowym kolorem kwiatów. Pokrój i wzrost jak u gatunki

 

Pokaż więcej
Pokaż mniej

Produkty 3

Ustaw kierunek malejący
na stronę
  1. Kolkwicja chińska

    Kolkwitzia amabilis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    28,90 zł
    Dostępny
  2. Kolkwicja chińska 'Maradco'

    Kolkwitzia amabilis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    38,80 zł
    Dostępny
  3. Kolkwicja chińska 'Pink Cloud'

    Kolkwitzia amabilis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    28,90 zł
    Dostępny

Produkty 3

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko