Klon trójkwiatowy

Acer triflorum
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30 kg (15 do 30 roślin)
Każda następna paczka w zamówieniu kosztuje tylko 10,00 zł

Acer triflorum

Klon ten rośnie naturalnie na wzgórzach północnych Chin oraz Korei. Wykształca postać wyraźnie drzewiastą, może osiągać w swoim naturalnym środowisku nawet 25 metrów wysokości! W Polsce znacznie mniej, maksymalnie do 10 – 15 metrów wysokości oraz do 6 – 7 metrów średnicy korony. Gatunek ten jest bardzo blisko spokrewniony z dwoma innymi, swoją drogą bardzo ciekawymi klonami, a mianowicie z klonem mandżurskim oraz klonem strzępiastokorym. Podobnie jak ten ostatni, posiada korę, która strzępi się grubymi pasmami, jednak nie wygląda to już tak spektakularnie jak u klonu strzępiastokorego, u którego kora odchodzi większymi i jednocześnie cieńszymi płatami.

Zgodnie z nazwą liście tego klonu mają trzy rozdzielone od siebie klapy, osiągające długość do 6 – 7 centymetrów. Liście pojawiają się bardzo wcześnie na drzewie, dużo wcześniej niż u wielu innych klonów mogących rosnąć w Polsce. Mają także bardzo charakterystyczną cechę, otóż przebarwiają się na niezwykle intensywne kolory podczas jesieni, mogą przybierać barwy od złotożółtej, przez intensywnie pomarańczową do ciemnoczerwonej. Unikatowość tego gatunku polega jednak na tym, że tak bajkowe przebarwienie występuje również u roślin rosnących w miejscach zacienionych, całkowicie inaczej aniżeli u innych gatunków, które zazwyczaj przebarwiają się pięknie ale pod warunkiem dostatecznego dostępu światła słonecznego.

Roślina preferuje gleby lekko kwaśne, zasobne w składniki odżywcze. Powinna być sadzona w miejscach lekko ocienionych lub w pełnym słońcu, osiągną tam najbujniejsze przyrosty i żadną, typową dla siebie budową. W ogrodzie ten klon może z powodzeniem rosnąć jako soliter, z pewnością będzie wyglądać zachwycająco w okresie jesiennym, ale także i na wiosnę, kiedy jako jedna z pierwszych roślin wypuści żywo zielone liście, które w zasadzie opierają się wiosennym przymrozkom. Co do mrozoodporności nie powinno być z nim problemów, jednak dla pewności młode rośliny bezpiecznie jest okryć, przynajmniej w obliczu wystąpienia silnych mrozów.