Klon tatarski

Acer tataricum
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30 kg (15 do 30 roślin)
Każda następna paczka w zamówieniu kosztuje tylko 10,00 zł

Acer tataricum

Jest niewielkim drzewem, dorastającym do 12 m wysokości, z nisko osadzoną, drobnogałęzistą, gęstą koroną. Pień i konary pokryte są ołowianoszarą korą, zaś młode pędy są czerwonobrązowe. Liście są jajowate, zaostrzone 5 – 10 cm długie i 7 cm szerokie. Brzeg liścia jest podwójnie piłkowany, blaszka liściowa może być całobrzega lub dwoma małymi klapami. Owoce są ustawione prawie równolegle względem siebie, czerwone. Drzewo pochodzi z Ukrainy i południowej Rosji, lokalnie występuje w Turcji i południowej Europie.

Uprawa i zastosowanie: Drzewo niewybredne co do gleby. Dobrze znosi tęgie mrozy. Dlatego jest popularnym drzewem ozdobnym w Rosji. Klon tatarski jest polecany na działki, małe ogrody, nasadzenia przydrożne, ze względu na łatwą uprawę. Polecany do nasadzeń krajobrazowych ze względu na piękne żółte liście jesienią.

Ciekawostki: Ten gatunek klona zawdzięcza swoją nazwę Tatarom zamieszkującym niegdyś tereny Rosji. W Stanach Zjednoczonych zdziczał i lokalnie rozsiewa się bez ingerencji człowieka (tzw. gatunek inwazyjny).