Klon palmowy

Acer palmatum
15,00 zł

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30 kg (15 do 30 roślin)
Każda następna paczka w zamówieniu kosztuje tylko 10,00 zł

Pojemnik: C2

Model: Wys.40-80cm

Acer palmatum

Należy do najpiękniejszych i najbardziej pożądanych roślin na świecie. Jego urodzie nie sposób się oprzeć. Niektórzy uważają, że warto mieć ogród tylko po to, by posadzić w nim klon palmowy.

Klon palmowy pochodzi z Japonii, Korei i wschodnich Chin. Choć w rodzimych stronach osiąga 10 m wysokości i podobną szerokość, w Europie najczęściej nie przekracza kilku metrów. Zachwyca delikatnymi, filigranowymi liśćmi, w zależności od odmiany różowymi, purpurowymi, kremowymi, czerwono-białymi, żółto-zielonymi, czerwono-zielonymi oraz malowniczym, parasolowatym pokrojem. Kwiaty nie są najmocniejszą stroną tych roślin, jednak któż myśli o kwiatach, mając przed oczami tak niezwykłe ulistnienie. Jeśli dodamy do tego jeszcze bogactwo kształtów i wielkości oraz pokrojów poszczególnych odmian, otrzymamy rozmaitość, w której trudno się nie zagubić. Klony palmowe - jak na rarytasy przystało - są również drogie i wymagające. Ozdobią nasz ogród jedynie wówczas, gdy będziemy odpowiednio się o nie troszczyć. Nie lubią podmokłych stanowisk, dobrze czują się na próchnicznych, lekko wilgotnych glebach o kwaśnym odczynie. Jednak, co istotne, na zbyt żyznej ziemi rosnące zbyt intensywnie, końce pędów nie drewnieją wystarczająco przed zimą i przemarzają. System korzeniowy tych roślin jest płytki, dlatego prócz podlewania potrzebują też ściółkowania, które zabezpiecza glebę przed zbytnim parowaniem.

Klony te powinny rosnąć w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatru. Najbardziej kształtne korony formują na stanowiskach słonecznych, ale jeśli nie mamy w ogrodzie wystarczająco wilgotnej gleby, lepiej posadzić je w lekkim półcieniu, w przeciwnym razie palące słońce może wysuszać ich delikatne liście. Często się zdarza, że świeżo posadzone egzemplarze, szczególnie z grupy Dissectum, mają przez pewien czas zasuszone krawędzie i wierzchołki liści. Młode egzemplarze na zimę trzeba osłaniać chochołami ze słomy, juty lub agrowłókniny. Wszelkie cięcia pielęgnacyjne i formujące najlepiej jest wykonywać zimą i na przedwiośniu. Jak na wyjątkową roślinę przystało, klonowi palmowemu należy się również wyjątkowe miejsce w ogrodzie. Należy go posadzić tak, aby prezentował się ładnie i jednocześnie nie był narażony na silne wiatry i palące słońce. Dobrze wygląda w ogrodach japońskich albo stylizowanych na dalekowschodnie, ale nie jest to jego jedynym przeznaczeniem. Całkiem nieźle rosną jako rośliny podszytu na działkach leśnych (byle nie na piaszczystych glebach). Rozproszone światło nie szkodzi ich delikatnym liściom. Jeśli mamy ogród dobrze osłonięty żywopłotami lub murami, o łagodnym mikroklimacie, możemy posadzić klon pojedynczo na trawniku. Warto wówczas pozostawić wokół niego dużo miejsca na rozbudowanie szerokiej i płaskiej korony. Niższe odmiany bardzo dobrze współgrają z bylinami o spokojnym, ciemnozielonym ulistnieniu i kwiatach o stonowanych barwach. Kilka odmian klonów palmowych posadzonych w grupie wspaniale wygląda jesienią, dają wtedy prawdziwe widowisko ognistych barw.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Rośliny dostępne obecnie zamówione regularnie wysyłamy
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Klon palmowy
Twoja ocena