Klon grabolistny

Acer carpinifolium
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30 kg (15 do 30 roślin)
Każda następna paczka w zamówieniu kosztuje tylko 10,00 zł

Acer carpinifolium

Jest to średniej wielkości drzewo pochodzące z górskich lasów w Japonii, gdzie może osiągać do 10 m wysokości. U nas, ze względu na nieodpowiedni klimat przybiera postać małego drzewka lub krzewu. Z tego też powodu jest u nas dość rzadko uprawiany, a szkoda, bo jest to jeden z bardziej oryginalnych klonów. Ładne okazy można zobaczyć m. in. , w arboretum w Rogowie lub w Kórniku.

Drzewo to cechuje się dożą gęstą koroną o wąskim pokroju. Kora drzewa jest brązowo-szara, bardzo dekoracyjna, ozdobiona jasnymi, pionowymi smugami. Jak nazwa gatunkowa wskazuje liście tego klonu przypominają pod wieloma względami liście grabu. Są duże, do 12 cm długości, eliptyczne, mocno piłkowane na brzegach, o lekko szorstkiej powierzchni. Wczesną wiosną mają ładny, jasnozielony kolor, latem nieco ciemniejszy, z kolei jesienią stają się żółte lub brązowe. Brak dostatecznej ilości wody w podłożu może spowodować, że szybko straci liście.

Kwiaty są małe, niepozorne, zebrane w niewielkie grona. Nasionka zaopatrzone są w skrzydełka o długości do 3 cm. Niestety jest to gatunek wrażliwy zarówno na suszę jak i na mrozy, dlatego zaleca się jego uprawę w cieplejszych i wilgotniejszych rejonach naszego kraju, tzn. w województwach północno-zachodnich.

Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Klon grabolistny
Twoja ocena