Realizujemy zamówienia planowo

Kup teraz. Paczki wysyłamy do 48h od poniedziałku do środy aby dotarły do Ciebie przed weekendem. Obsługujemy zamówienia online, telefoniczne i w naszej szkółce.

Kielichowiec wonny

Calycanthus floridus
28,00 zł
W magazynie

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Paczki wysyłamy od poniedziałku do środy

Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Pojemnik: C2 – okrągły – 2l

Model: Wys. 30-50 cm

Calycanthus floridus

Niezwykle interesujący i bardzo dekoracyjny krzew, stanowiący gratkę dla kolekcjonerów! Jego duże, długo utrzymujące się na krzewie kwiaty w niespotykanym, ciemnobordowym kolorze nie tylko przyciągają wzrok, ale także przepięknie i bardzo intensywnie pachną. Przyjemny aromat wydzielają także liście i pędy. Dodatkowym atutem kielichowca wonnego są jesienne przebarwienia liści, które przed opadaniem zmieniają kolor na jaskrawożółty. 

Kielichowiec wonny pochodzi ze wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych, najbardziej rozpowszechniony jest w Wirginii i na Florydzie. Jest rozłożystym krzewem dorastającym do wysokości 3 metrów, charakteryzujące się fantazyjnie powyginanymi gałęziami. Jego liście mogą mieć nawet 15 cm długości, są jajowate, ciemnozielone, omszone od spodu, pachnące. Jesienią przebarwiają się na złocisty kolor. Pędy i korzenie również wydzielają aromatyczne olejki eteryczne.

Gatunek kwitnie na przełomie czerwca i lipca, kwiaty utrzymują się na krzewie nawet przez miesiąc, mająy około 5 cm średnicy, brunatnoczerwone lub wręcz brązowe, pachnące, a ich zapach przypomina aromat truskawki. Z tego powodu w swojej ojczyźnie często jest nazywany krzewem truskawkowym. Kwiat jest obupłciowy i składa się z wielu płatków. Owocem jest nibytorebka zawierająca brązowe, wydłużone nasiona. Nasiona zawierają trujący alkaloid kalikantynę, a w liściach kielichowca wykryto cyjanowodór czyli kwas pruski.

Wymagania: Kielichowiec wonny może rosnąć w przeciętnej glebie ogrodowej, chociaż preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne i niezbyt suche. Wymaga stanowiska słonecznego. Najniższa strefa mrozoodporności kielichowca to 6b, co oznacza, że znosi temperatury rzędu - 26ºC. Na osłoniętym stanowisku dobrze zimuje w całej Polsce.
W zasadzie nie wymaga cięcia, ewentualne cięcie formujące lub pielęgnacyjne należy przeprowadzać latem, po przekwitnięciu. Nie jest wrażliwy na choroby i szkodniki. 

Zastosowanie: Kielichowiec wonny zasługuje na reprezentacyjne stanowisko: przy drzwiach wejściowych lub obok tarasu: wszędzie tam, gdzie można się będzie rozkoszować zapachem jego kwiatów.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C2 – okrągły – 2l
Waga sadzonki [kg] 2.0000
Wiek sadzonki 3 sezony
Docelowa wysokość od 0,5m do 1 m
Pochodzenie brak info