Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Kasztanowiec - Aesculus

Kasztanowce (Aesculus) nie pochodzą z Polski, chociaż kasztanowiec biały całkiem dobrze zadomowił się w naszych parkach i w naszej kulturze. Kwitnące kasztanowce wskazują na zbliżający się czas matur, a owoce są chętnie zbierane przez dzieci (i nie tylko), ponieważ są doskonałym materiałem do wytwarzania kasztanowych “ludzików” i “zwierzątek”. Wielu z nas także po prostu lubi aksamitny dotyk kasztanów i nosi je w kieszeniach lub torebkach. 

Jak wygląda kasztanowiec

  • Kasztanowce to duże drzewa o rozłożystych koronach, pięciopalczastych liściach i okazałych, wzniesionych kwiatostanach. Gatunki kasztanowców pochodzą przede wszystkim z Azji i Ameryki Północnej. W Europie, na Bałkanach, występuje kasztanowiec pospolity znany także pod nazwą kasztanowiec biały (Aesculus hippocastanum).
  • Kasztanowiec, zależnie od gatunku, może dorastać do 15-40 m wysokości. Najczęściej rośnie jako jednopniowe drzewo o grubych konarach i gałęziach.
  • Liście kasztanowca są złożone dłoniasto z 5-9 listków o odwrotnie jajowatym kształcie. Są one okazałe, mogą mieć nawet 50 cm szerokości. 
  • Kasztanowce kwitną wiosną, zwykle w maju. Ich kwiaty są zebrane w stojące, wiechowate, okazałe kwiatostany. Kolor kwiatów zależy od gatunku i może być biały, czerwony, żółty lub wielobarwny. 
  • Nasiona kasztanowca, zwane kasztanami, mają kulisty lub jednostronnie spłaszczony kształt, są brązowe z wyraźnie widocznym jasnym znacznikiem, błyszczące. Nasiona okryte są zieloną okrywą, która u wielu gatunków jest pokryta ostrymi kolcami. Okrywa rozpada się, gdy nasiona dojrzeją. 

Właściwości i zastosowanie kasztanowca

  • Kasztanowce to wartościowe drzewa ozdobne, które można spotkać w ogrodach przydomowych, parkach i wśród zieleni miejskiej. Często bywają sadzone wzdłuż ulic, gdzie tworzą charakterystyczne aleje kasztanowe. 
  • Owoce kasztanowca, chociaż podobne do owoców kasztana jadalnego, nie nadają się do spożycia i są szkodliwe dla człowieka. 
  • W medycynie i kosmetologii wykorzystuje się wyciąg z kasztanów, ponieważ ma on pozytywny wpływ na szczelność naczyń krwionośnych. Wykazuje także działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i rozkurczowe. 

Gatunki i odmiany kasztanowca

Wymagania kasztanowca

  • Kasztanowiec jest łatwy w uprawie, nadaje się do uprawy w całej Polsce. Nie wymaga specjalnych zabiegów ani umiejętności.
  • Najlepszą glebą do uprawy kasztanowców to żyzna, raczej ciężka glina piaszczysta. Dobrze znosi okresową suszę. Należy mu wybrać stanowisko słoneczne. 
  • Większość kasztanowców charakteryzuje się dobrą mrozoodpornością i bez problemu znosi polskie zimy. 
  • Choroby i szkodniki kasztanowców:
    - Kasztanowiec biały jest często atakowany przez szrotówka kasztanowcowiaczka. Larwy tego motyla żerują pomiędzy skórkami liści, wyjadając miąższ i tworząc podłużne miny, które nie przekraczającą nerwów liści. Jeśli liście są mocno porażone, zasychają i przedwcześnie opadają, co osłabia drzewo. Szrotówek kasztanowcowiaczek zimuje w liściach; sposobem na ograniczenie jego ilości jest grabienie i palenie liści, które opadają z drzew.

    - Inne gatunki kasztanowców nie są wrażliwe na tego szkodnika; dorosły owad może składać jaja w tkankę liści, ale larwy nie są w stanie żerować, a następnie przeobrażać się.

    - Kasztanowce są wrażliwe na nadmierne zasolenie gleby - sadzone wzdłuż dróg, które zimą są utrzymywane z wykorzystaniem soli drogowej, mogą dawać objawy w postaci zasychania brzegów liści.

    - Dość częstą chorobą dotykającą kasztanowce jest czekoladowa plamistość liści, powodująca brązowienie liści. Duże nasilenie choroby może prowadzić do zasychania i opadania liści. 
    • Duże rozmiary kasztanowca sprawiają, że należy im zapewnić potrzebną przestrzeń. Najlepiej prezentują się jako solitery rosnące na trawniku o znacznych rozmiarach. 

    Uprawa i pielęgnacja kasztanowca

    Szybko rosnące kasztanowce wymagają odpowiednio zasobnej gleby. Uprawiane na słabszym podłożu powinny być regularnie nawożone, a w czasie przedłużającej się suszy - podlewane.
    Zachowanie dobrej kondycji kasztanowców, a zwłaszcza kasztanowca białego, może wymagać walki ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. 

    Czym wyróżniają się nasze sadzonki?

    Pochodzące z naszej szkółki sadzonki kasztanowców charakteryzują się dobrą kondycją i nienaganną zdrowotnością. Oferujemy kasztanowce w pojemnikach, które mogą być sadzone na miejsce stałe w dowolnym terminie, niezależnie od pory roku, nawet zimą, jeśli tylko ziemia nie jest zamarznięta.

    Pokaż więcej
    Pokaż mniej

    Produkty 2

    Ustaw kierunek malejący
    na stronę
    1. Kasztanowiec indyjski

      Aesculus indica
      roślina z siewu
      Ocena:
      100%
      57,95 zł
      Dostępny
    2. Kasztanowiec Wilsona

      Aesculus wilsonii
      roślina z siewu
      93,95 zł
      Dostępny

    Produkty 2

    Ustaw kierunek malejący
    na stronę
    Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko