Wysyłka roślin rozpoczęta

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 24h.

Kasztanek jarzębolistny

Xanthoceras sorbifolium
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 

paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł
odbiór osobisty: 0,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników.

Xanthoceras sorbifolium (Bunge)

Bardzo ozdobny krzew, dorastający zazwyczaj do 2 – 4 metrów wysokości. Jego pokrój jest lekko kolumnowy, przy wysokości finalnej około 4 metrów może mieć do 2 – 2, 5 metra szerokości. Posiada bardzo ładne, pierzaste liście, osiągające do 30 cm długości, bardzo podobne z wyglądu do liści popularnej jarzębiny. Kwitnie w okolicach czerwca, kwiaty duże, do 3 cm, białe z czerwono żółtym środkiem. Kwiaty są zebrane w kwiatostany bardzo podobne do tych występujących na kasztanowcach, ich ilość na krzewie jest jednak znacznie większa – oblepiają one wręcz całą koronkę tego krzewu.

Najlepiej rośnie na glebach żyznych, stale umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Preferuje miejsca słoneczne, wpływa to znacząco na intensywność kwitnienia! Dobrze sadzić ten krzew w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatrów, które zimą mogą doprowadzić do uszkodzeń mrozowych. Przy zapewnieniu jednak miejsca zacisznego krzew nie powinien cierpieć w wyniku polskich zim. W ogrodzie wspaniale wygląda zmieszany z innymi, wyższymi krzewami w klombach, gdzie będzie zwracał na siebie uwagę w trakcie kwitnienia.

Krzew nie jest wymagający w uprawie, można go ciąć co jest nawet wskazane – umiarkowane cięcie wpłynie na zagęszczenie się rośliny, co z kolei zapewni lepszy efekt optyczny podczas kwitnienia. Ze względu na ładny pokrój oraz kwitnienie jest dobrą rośliną na soliter do mniejszych ogrodów, jednak niecałkowita mrozoodporność może być tutaj przeszkodą. Wyjściem może być sadzenie kasztanka w miejscach eksponowanych, na polanach, ale które są otoczone zwartą i bujną roślinnością, uniemożliwiającą zimowym wiatrom ‘hulanie’ po tym terenie.