Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Drzewo owocowe od wieków uprawiane w basenie Morza Śródziemnego, rodzące smaczne i wartościowe owoce - kasztany, zwane także maronami. Chociaż kasztan jadalny (Castanea sativa) pochodzi z cieplejszego klimatu, bez problemu może być uprawiany także w Polsce jako drzewo ozdobne, a w najcieplejszych rejonach kraju można spodziewać się także dojrzewających owoców. 

Jak wygląda kasztan jadalny

  • W cieplejszych krajach kasztan jadalny jest okazałym drzewem, może przekraczać 30 m wysokości. Kasztan jadalny rośnie tam jako potężne drzewo o szerokiej, rozłożystej koronie. 
  • W Polsce spotyka się znacznie niższe egzemplarze, prawie nie dochodzące do 20 m. Ponieważ w naszym kraju niskie temperatury mogą uszkadzać pąki i najmłodsze przyrosty, kasztan nie zawsze jest w stanie wykształcić swój typowy pokrój i nadmiernie się rozkrzewia. Z tego powodu można u nas spotkać egzemplarze rosnące w formie wielopniowego drzewa albo nawet krzewu. 
  • Dużą ozdobą kasztana jadalnego są jego liście: wydłużone, jasnozielone, błyszczące. Niezwykle atrakcyjnie wygląda kasztan jadalny podczas kwitnienia, ponieważ jego kwiaty, zwłaszcza męskie - zebrane w długie, kłosowe kwiatostany - są bardzo ozdobne. 
  • Ciekawie wyglądają także owoce kasztana jadalnego, które mają postać kulistych orzechów, zielonych, pokrytych długimi, gęstymi kolcami. Pod okrywą (kupulą) znajdują się zwykle 2 lub 3 kasztany (marony): brązowe, spłaszczone nasiona o błyszczącej skórce.  

Właściwości i zastosowanie kasztana jadalnego

  • Kasztan jadalny jest uprawiany jako roślina ozdobna. Nadaje się do dużych ogrodów i parków. Ma charakterystyczne, duże, jasnozielone liście i okazałe, długie, wzniesione kwiatostany, które nie są podobne do kwiatów żadnych innych uprawianych w Polsce drzew. Także owoce, trochę przypominające owoce popularnych w naszym kraju kasztanowców, są niebagatelną ozdobą tego niezwykłego drzewa. 
  • Owoce kasztana jadalnego, jak sama nazwa wskazuje, są jadalne i bardzo smaczne. Od wieków spożywane w krajach Europy Południowej, Polakom znane przede wszystkim z wakacyjnych wyjazdów. Są bogatym źródłem węglowodanów, mogą być spożywane po ugotowaniu lub upieczeniu, bywają także mielone na mąkę używaną do wypieków. 

Wymagania 

  • Uprawa kasztana jadalnego nie w każdym zakątku Polski jest możliwa, ale w najcieplejszych rejonach kraju rośnie bez większych problemów i nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych ani dużego doświadczenia. 
  • Najlepszym podłożem do uprawy kasztana jadalnego są gleby piaszczyste i piaszczysto-gliniaste, kwaśne, średnio zasobne i raczej suche. Gatunek nie toleruje gleb wapiennych oraz podmokłych. Preferuje pełne słońce.
  • Dorosłe kasztany jadalne rosnące na optymalnym podłożu dobrze znoszą nawet duże mrozy. Drzewa są jednak wrażliwe na przymrozki, zwłaszcza późnowiosenne, które mogą uszkadzać pękające pąki. Dlatego dobrze jest je sadzić w miejscu osłoniętym i zacisznym, młode rośliny zabezpieczać przed zimą oraz okrywać w razie prognozowania dużych spadków temperatury w okresie pękania pąków. 
  • Uszkodzenia mrozowe zwykle dotyczą tylko najmłodszych części rośliny. Jeśli do tego dojdzie, wiosną należy przyciąć przemarznięte pędy. Kasztan jadalny powinien wypuścić nowe liście i pędy z niższych fragmentów pnia i gałęzi. Takie uszkodzenia zwykle nie powodują większych strat, ale zaburzają właściwy pokrój drzewa, które zaczyna rosnąć wielopniowo lub krzaczato. 
  • Kasztan jadalny jest dużym drzewem o szerokiej koronie. Wybierając dla niego miejsce należy wziąć pod uwagę docelowe rozmiary.

Uprawa i pielęgnacja kasztana jadalnego

  • Uprawa kasztana jadalnego jest łatwa. Najważniejszym punktem jest dobranie mu odpowiedniego stanowiska i zapewnienie właściwego podłoża. 
  • Kasztan jadalny praktycznie nie wymaga cięcia poza cięciem sanitarnym polegającym na wycinaniu pędów uszkodzonych, przemarzniętych lub chorych.
  • Młode rośliny należy zabezpieczać na zimę. 
  • Kasztan jadalny najlepiej owocuje przy zapyleniu krzyżowym, dlatego warto posadzić obok siebie co najmniej dwa egzemplarze.
  • Owoce kasztana jadalnego do dojrzenia wymagają długiego, ciepłego lata, zatem w Polsce dojrzewają tylko w najcieplejszych rejonach. W lata chłodne kasztany mogą nie zdążyć dojrzeć przed nadejściem przymrozków.

Czym wyróżniają się nasze sadzonki?

Sadzonki kasztana jadalnego pochodzące ze Szkółki Konieczko wyróżniają się dobrą zdrowotnością i najwyższą jakością. Jeśli zamówisz je w naszym sklepie internetowym, w ciągu kilku dni otrzymasz pod drzwi pełnowartościową, piękną i gotową do posadzenia roślinę.

Pokaż więcej
Pokaż mniej

Produkty 5

Ustaw kierunek malejący
na stronę
  1. Kasztan jadalny

    Castanea sativa
    roślina z siewu
    Ocena:
    97%
    51,95 zł
    Dostępny
  2. Kasztan jadalny 'Variegata'

    Castanea sativa
    szczepienie
    Ocena:
    100%
    119,00 zł
    Wyprzedane
  3. Kasztan jadalny 'Albomarginata'

    Castanea sativa
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas
  4. Kasztan jadalny 'Marigoule'

    Castanea sativa x mollissima
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas
  5. Kasztan jadalny 'Marsol'

    Castanea sativa x mollissima
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas

Produkty 5

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko