Przedsprzedaż Wiosenna

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane po 15 marca 2020 roku (przybliżony termin wysyłki uzależniony od pogody). Sprawdź szacunkowe koszty wysyłki przy kasie.

Kalopanaks siedmioklapowy

Kalopanax pictus
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
25,00 zł

Koszt wysyłki: 
paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

Kalopanax pictus

synonimy łac. :Kalopanax septemlobus

synonimy pol. :Kalopanaks barwny, kolcosił pstry, stosił

Rzadki gatunek drzewa, osiągającego ponad 10 metrów wysokości. Kalopanax, zwany także stosiłem lub kolcosiłem drzewiastym, dość mocno różni się od drzew spotykanych w naszym klimacie. Jego liście na pierwszy rzut oka mogą przypominać nieco liść klonu, po bliższym przyjrzeniu różnią się jednak wyraźnie. Gałązki pokryte są gęsto sporej wielkości kolcami, których brak na starszych i grubszych gałęziach.

Pokrój tego drzewa przy odrobinie uwagi w trakcie sezonu może być naprawdę ciekawy i malowniczy, drzewo to wykształca prosty pień, a jego wysoko usadowiona korona jest lekko przewisająca ku dołowi. Kalopanax nie ma specjalnych wymagań co do gleby, choć oczywiście na glebie żyznej będzie rósł silniej i szybciej niż w miejscu nieurodzajnym. Jedyna zasada o jakiej warto pamiętać sadząc tę roślinę to stała, umiarkowana wilgotność podłoża, bez dłuższych okresów suszy.

W ogrodzie stosił może rosnąć w grupie wraz z wyższymi krzewami, nieco nad nimi górując – nadaje się nawet do zakładania wysokich klombów! Świetnie również komponuje się w zadrzewieniach wraz z innymi roślinami drzewiastymi, osiągającymi większe rozmiary. Drzewo to tylko w młodości jest wrażliwe na mrozy, i lepiej je wtedy okrywać na zimę, po czasie jednak uodporni się całkowicie, nie jest też konieczne sadzenie w miejscach zacisznych lub osłonietych, kalopanax świetnie radzi sobie z naporem nawet silniejszych wiatrów, może być więc sadzony również jako soliter. W swoich rodzinnych stronach, w Chinach, jest wykorzystywany jako surowiec zielarski, do czego nawiązuje również jedna z polskich nazw tego gatunku – stosił.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Kalopanaks siedmioklapowy
Twoja ocena