Wysyłka roślin rozpoczęta

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 24h.

Kalmia szerokolistna

Kalmia latifolia
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 

paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł
odbiór osobisty: 0,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

 

Kalmia latifolia L.

Wspaniały, dorodny krzew pochodzący z lesistych terenów wschodniej części USA, gdzie może osiągać ogromne rozmiary, nawet do 10 m wysokości. W naszym klimacie niestety rzadko kiedy dorasta do 2 m wysokości, a przy tym cechuje się dość powolnym wzrostem. Jest to krzew o gęstym, zwartym, w przybliżeniu kulistym pokroju, pod wieloma aspektami podobny do różaneczników. Pędy kalmii są wzniesione i zwykle silnie się rozgałęziają. Proces ten może być stymulowany przez regularne cięcia. Liście są zimozielone, także bardzo przypominające liście różanecznika, skórzaste i błyszczące, w owalnym kształcie, z wierzchu ciemnozielone, zaś od spodu żółtozielone i matowe. Zazwyczaj mają długość około 10 cm.

Kalmia kwitnie na przełomie maja i czerwca, kwiaty nie są duże, zwykle mają do 2, 5 cm średnicy jednakże występują na krzewie bardzo licznie, zebrane w ogromne baldachogrona do 15cm średnicy, które nieraz potrafią przykryć cały krzew! Pojedyncze kwiaty są koloru jasnoróżowego i mają ciekawy kształt, ich płatki są złączone i przywodzą coś na podobieństwo filiżanki. Trzeba jednak pamiętać, że posadzona w ogrodzie kalmia nie zakwitnie od razu w następnym sezonie, zazwyczaj kwitną dopiero dobrze zadomowione i zadbane krzewy, co może nastąpić nawet po kilku latach. Owocami kalmii są brązowe torebki, które niestety nie zachwycają wyglądem i najlepiej jest je po prostu usunąć.

Kalmia posiada płytki i dość szeroko rozrastający się system korzeniowy zbudowany z cienkich korzeni, należy zapewnić jej więc odpowiednio dużo miejsca do komfortowego wzrostu, gdyż od tego w dużej mierze zależy późniejsza ilość pędów, a co za tym idzie także ilość kwiatostanów. Kalmia jest krzewem stosunkowo wymagającym. Najlepiej kwitnie na stanowiskach półcienistych, pod dużymi drzewami. Gleba pod jej uprawę powinna być żyzna, wilgotna, bogata w próchnicę i odpowiednio kwaśna. Stanowisko powinno być ciepłe, o dużej wilgotności powietrza, osłonięte od wiatru. Nie jest całkowicie mrozoodporna dlatego bezpieczniej jest zabezpieczyć ją na zimę. Kalmia znakomicie prezentuje się zarówno w grupach jak i pojedynczo, szczególnie dobrze sprawdza się w połączeniu z różanecznikami i pierisami.

Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Kalmia szerokolistna
Twoja ocena