Wysyłka roślin rozpoczęta

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 24h.

Kalina Wrighta

Viburnum wrightii
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 

paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł
odbiór osobisty: 0,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników.

Viburnum wrightii

Bardzo ładny krzew, nadający się do uprawy nawet w najchłodniejszych regionach Polski. Pędy tej kaliny, dzięki bardzo licznym rozgałęzieniom tworzą zwarty i gęsty krzew, a wrażenie optyczne jest potęgowane przez obfite ulistnienie. Pokrój krzewu jest kulisty lub lekko wyciągnięty ku górze, kolumnowy. Może osiągać do 2 – 3 metrów wysokości o 1, 5 – 2 metry szerokości. Liście duże, przez większość sezonu mają kolor głębokiej, stonowanej zieleni, jesienią jednak przepięknie przebarwiają się na jasnoczerwony kolor, który przechodzi z czasem w ciemną purpurę. Kalina ta kwitnie w maju, wtedy to kwiatostany złożone z dużej ilości drobnych, białych kwiatów pokrywają znaczą część krzewu i są doskonale widoczne na tle ciemnozielonych liści. Latem w miejsce kwiatów pojawiają się owoce, które zazwyczaj są zawiązywane licznie. Mają kolor czerwony, są w zasadzie podobne do owoców bzu koralowego, ale owocostan ma kształt kopulasty.

Krzew ten wymaga stanowisk słonecznych, co wpływa na ładne wybarwienie się jesienią, może jednak rosnąć bujnie także w miejscach lekko ocienionych. Wymaga gleby neutralnej lub lekko kwaśnej, najlepiej aby była ona stale umiarkowanie wilgotna a jednocześnie głęboka i dobrze zdrenowana. Bardzo dobrze znosi przesadzanie. Jej główne zastosowania to klomby, szerokie pasy zieleni, można ją sadzić jako pojedynczo rosnące osobniki. Poszukiwana głównie ze względu na łatwość uprawy, ładne, białe kwiatostany oraz bardzo rzucające się w oczy, czerwone owoce zebrane w duże owocostany. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale można ją lekko ciąć lub formować, ładnie się wtedy zagęszcza.

Więcej informacji
Typ rośliny krzewy liściaste
Pokrój wzniesiony
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 1m do 2m
Docelowa wysokość od 2m do 3m
Kolor owoców czerwone
Rodzaj owoców ozdobne
Barwa kwiatów białe, beżowe, kremowe
Barwa liści / igieł zielone
Pora kwitnienia późna wiosna
Odporność na mrozy dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień, pełny cień
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
Stanowisko cieniste, półcieniste, słoneczne
Zastosowanie do ogrodów przydomowych, ogrody miejskie, zieleń publiczna, parki, doniczki, rośliny do formowania
Walory ozdobne ciekawy pokrój, dekoracyjne owoce, intensywny zapach, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią , obfite kolorowe kwiaty, pachnące kwiaty