Wysyłka roślin rozpoczęta

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 24h.

Kalina (Viburnum furcatum)

Viburnum furcatum
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 

paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł
odbiór osobisty: 0,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników.

Viburnum furcatum


Przepiękna kalina o dużych liściach przebarwiających się jesienią na odcienie czerwieni. Kalina ta pochodzi z Azji wschodniej, rośnie naturalnie m. in. w Japonii oraz Korei. Tworzy tam podszyt lasów bukowych i często rośnie w bardzo dużym zacienieniu. Nie przeszkadza to jednak tej kalinie rozwijać obfitego ulistnienia oraz wielu kwiatostanów, w przeciwieństwie do większości roślin, które mimo, że są cienioznośne, to w takich warunkach kwitną i rosną o wiele słabiej niż na słońcu.

Tworzy wysokie krzewy rosnąc w zacienieniu, może wtedy osiągać do 4 metrów wysokości i wykształca lekko pagodową sylwetkę. Rosnąc zaś w miejscu słonecznym lub lekko tylko zacienionym osiąga mniejsze rozmiary, zwykle dochodząc do około 2 metrów wysokości. Pokrój jest lekko kolumnowy, szczególnie młode krzewy mają wyprostowany charakter wzrostu (oczywiście jeśli nie są cięte), natomiast po osiągnięciu wysokości zbliżonej do docelowej zaczynają rozrastać się wszerz. Kwitnie wiosną, posiada kwiaty białe zebrane w parasolowate, sporej wielkości kwiatostany. Zazwyczaj kwitnie obficie, także rosnąc w zacienieniu.

Dużą ozdobą tego krzewu są liście, duże, prawie okrągłe z lekko zaznaczonym, zaostrzonym szczytem, mogą osiągać do 15 cm długości. Wiosną oraz latem są żywo zielone, późnym latem oraz jesienią przebarwiają się pięknie na różne odcienie koloru czerwonego, które harmonijnie przechodzą od jednego odcienia do następnego, im późniejsza jesień tym liście przechodzą w ciemniejsze, purpurowe barwy. Kalina ta nie ma specjalnych wymagań do co gleby, chociaż w glebie żyznej będzie rosła z pewnością nieco bujniej. Wspaniale wygląda sadzona pojedynczo w miejscach wyeksponowanych, gdzie w warunkach dobrego nasłonecznienia będzie wykształcać słynne wybarwienie liści jesienią. Krzew można przycinać, przez co zagęści się o wiele szybciej niż by nastąpiło w sposób naturalny.

Można tworzyć z udziałem tej kaliny grupy, także przy użyciu innych kalin o innym terminie kwitnienia lub innym kolorze liści (odmiany złotolistne lub pstre). Świetnym zastosowaniem może być także obsadzanie miejsc mocno zacienionych, gdzie inne rośliny radzą sobie bardzo słabo. Gatunek ten jest mrozoodporny i może być sadzony na terenie całego kraju bez większych obaw o przemarzanie.

Więcej informacji
Typ rośliny krzewy liściaste
Pokrój wzniesiony
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 1m do 2m
Docelowa wysokość od 2m do 3m
Kolor owoców czerwone
Rodzaj owoców ozdobne
Barwa kwiatów białe, beżowe, kremowe
Barwa liści / igieł zielone
Pora kwitnienia późna wiosna
Odporność na mrozy dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień, pełny cień
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
Stanowisko cieniste, półcieniste, słoneczne
Zastosowanie do ogrodów przydomowych, ogrody miejskie, zieleń publiczna, parki, doniczki, rośliny do formowania
Walory ozdobne ciekawy pokrój, dekoracyjne owoce, intensywny zapach, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią , obfite kolorowe kwiaty, pachnące kwiaty