Wysyłka roślin rozpoczęta

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 24h.

Kalina hordowina 'Variegata'

Viburnum lantana 'Variegata'
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
14,00 zł

Koszt wysyłki: 

paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł
odbiór osobisty: 0,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników.

Viburnum lantana 'Variegata'


Jest to gęsty, zwarty krzew liściasty o nieregularnym kształcie, wyróżniający się przede wszystkim kolorem liści. Rośnie w niezbyt szybkim tempie, średnie roczne przyrosty osiągają około 15 cm, a docelowo krzew ten może dorastać nawet do 3 m wysokości i nieco mniejszej szerokości. Jak już wspomniano jest to krzew o nieregularnym kształcie, początkowo nawet przez dłuższy okres bardzo luźny, później stopniowo się zagęszcza. Można mu w tym pomóc poprzez regularne przycinanie pędów, dzięki któremu można też ów krzew odpowiednio uformować np. w kształt kuli. Odmiana ta bardzo dobrze bowiem znosi przycinania i wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, dzięki temu jest idealną rośliną do tworzenia formowanych lub nieformowanych żywopłotów, gdyż odpowiednio przycinania tworzy zwartą ścianę.

Kalina hordowina ‘Variegata’ wyróżnia się jednak przede wszystkim pięknymi, owalnymi liśćmi z lekkim ząbkowaniem na brzegu, które mają kolor jasnozielony z nieregularnymi, kremowo żółtymi plamami. Dzięki takiemu ubarwieniu nadaje się ona znakomicie do tworzenia ciekawych zestawień kolorystycznych np. z roślinami takimi jak różne czerwone i bordowe odmiany berberysów, pęcherznicami ‘Summer Wine’ lub ‘Purpureus’ lub krzewuszką ‘Victorią’. Podczas kwitnienia roślina jest jeszcze bardziej dekoracyjna. Kwiaty pojawiają się w maju, są drobne, białe, zebrane w płasko kuliste, obfite kwiatostany, na których miejscu jesienią pojawiają się równie atrakcyjne owocostany, złożone z licznych, okrągłych owoców, które początkowo są czerwone, później zaś stają się czarne, ale bywa i tak, że w jednym kwiatostanie mogą jednocześnie znajdować się owoce czerwone i czarne, co wygląda niezwykle efektownie. Jest to odmiana łatwa w uprawie odporna na mrozy, okresowe susze i zanieczyszczenia. Najlepiej rośnie na glebach wapiennych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych lub w półcieniu.


Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Typ rośliny krzewy liściaste
Pokrój wzniesiony
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 1m do 2m
Docelowa wysokość od 2m do 3m
Kolor owoców czerwone
Rodzaj owoców ozdobne
Barwa kwiatów białe, beżowe, kremowe
Barwa liści / igieł zielone
Pora kwitnienia późna wiosna
Odporność na mrozy dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień, pełny cień
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
Stanowisko cieniste, półcieniste, słoneczne
Zastosowanie do ogrodów przydomowych, ogrody miejskie, zieleń publiczna, parki, doniczki, rośliny do formowania
Walory ozdobne ciekawy pokrój, dekoracyjne owoce, intensywny zapach, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią , obfite kolorowe kwiaty, pachnące kwiaty