Wysyłka roślin rozpoczęta

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 24h.

Kalina brzozolistna

Viburnum betulifolium
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 

paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł
odbiór osobisty: 0,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników.

Viburnum betulifolium


Jedna z mniej znanych kalin, która obecnie bardzo szybko zyskuje na popularności. Jest to roślina pochodząca z Chin, rośnie jako dość duży, kopulasty krzew, osiągający 3 metry wysokości i tyle samo szerokości. Zazwyczaj gęsto rozgałęziony już od samej ziemi wytwarza bardzo gęstą formę, a optyczne wrażenie polepszają dodatkowo bardzo duże, ciemnozielone liście. Co ważne jest to roślina mrozoodporna wystarczająco aby mogła być uprawiana na terenie całego kraju bez obaw o przemarzanie! Jej wielką ozdobą są kwiaty, zebrane w płaskie, lekko wysklepione kwiatostany złożone z bardzo dużej ilości małych, białych kwiatów. Większe, starsze okazy w okresie kwitnienia wyglądają po prostu olśniewająco, mają lekko zaznaczony pagodowy układ gałęzi, a kwiaty pojawiają się na wierzchniej stronie każdego z tych ‘poziomów’ utworzonych przez pędy.

Dodatkowo kwiaty wspaniale kontrastują z ciemną zielenią liści więc cały krzew zdecydowanie zwraca na siebie uwagę. Kwitnie w maju oraz czerwcu, późnym latem na krzewie pojawiają się bardzo licznie zawiązywane, czerwone owoce, które są uważane za główną, obok kwiatów, ozdobę tej kaliny. Są one bowiem jasnoczerwone, zebrane w okazałe owocostany, które z daleka rzucają się w oczy, a jednocześnie pozostają na krzewie do bardzo późnej jesieni. Kalina ta wymaga gleby zdrenowanej i żyznej, najlepiej stale lekko wilgotnej o odczynie lekko kwaśnym. Stanowisko słoneczne wzmocni kwitnienie, choć krzew poradzi sobie także w lekkim ocienieniu. Poleca się sadzić po 2 – 3 rośliny razem, w grupach – o wiele szybciej uzyskujemy wtedy ładny efekt wizualny, choć przede wszystkim ma to wpłynąć pozytywnie na zapylanie kwiatów a w efekcie bardziej obfite zawiązywanie owoców. W trakcie sezonu nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, choć można ten krzew lekko przycinać w celu zagęszczenia. Sprawdzi się zarówno w mniejszych ogrodach jako wyeksponowany pojedynczy krzew, a także w większych ogrodach sadzony w grupach lub klombach z innymi kalinami.

Więcej informacji
Typ rośliny krzewy liściaste
Pokrój wzniesiony
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 1m do 2m
Docelowa wysokość od 2m do 3m
Kolor owoców czerwone
Rodzaj owoców ozdobne
Barwa kwiatów białe, beżowe, kremowe
Barwa liści / igieł zielone
Pora kwitnienia późna wiosna
Odporność na mrozy dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień, pełny cień
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
Stanowisko cieniste, półcieniste, słoneczne
Zastosowanie do ogrodów przydomowych, ogrody miejskie, zieleń publiczna, parki, doniczki, rośliny do formowania
Walory ozdobne ciekawy pokrój, dekoracyjne owoce, intensywny zapach, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią , obfite kolorowe kwiaty, pachnące kwiaty