Realizujemy zamówienia bezpiecznie i planowo

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu do 48h (kompletacja i nadanie). Obsługujemy tylko i wyłącznie zamówienia złożone online lub telefonicznie.

Kalina amerykańska

Viburnum trilobum
12,00 zł
W magazynie

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Pojemnik: C1,5 – okrągły – 1,5l

Model: Wys. 40-50 cm

Viburnum trilobum

Kalina amerykańska to krzew, z wyglądu dosyć podobny do naszej rodzimej kaliny koralowej (jest czasem nawet zaliczana przez taksonomów jako odmiana kaliny koralowej). Pochodzi z Północnej Ameryki, występuje tam na dużych obszarach, ciągnących się od wschodnich krańców kontynentu, daleko do środkowych części Ameryki, a izolowane stanowiska znajdują się nawet na zachodnich brzegach. Wykształca formę gęsto rozgałęzionego krzewu, osiąga do 4 metrów wysokości i podobnie szerokości.

Liście, jak wskazuje gatunkowa nazwa łacińska (trilobum), są trójklapowe, średniej wielkości, mogą dochodzić do 12 cm długości i 10 cm szerokości. Kolor liści jest żywo zielony i pozostaje taki nawet gdy roślina rośnie w lekkim zacienieniu. Kalina ta ma kwiaty bardzo podobne do kaliny koralowej. Kwiatostany osiągające 13 cm średnicy składają się z dwóch rodzajów kwiatów – większych, płonnych, rozmieszczonych na obwodzie kwiatostanu, oraz płodnych, leżących w centrum. Owoce czerwone, mogą być jedzone na surowo lub podawane w postaci przetworów, szczególnie nadają się do dań z dziczyzny!

Kalina ta najlepiej rośnie w glebie żyznej, lekko wilgotnej i nie przesychającej na dłuższe okresy. Może rosnąć zarówno w pełnym nasłonecznieniu, jak również w zacienieniu, gdzie nie traci na urodzie! W ogrodzie dobrze jest sadzić tę kalinę jako botaniczne urozmaicenie składu gatunkowego naszej kolekcji, świetnie komponuje się w klombach wraz z innymi roślinami osiągającymi do 2 – 3 metrów wysokości. Owoce tej kaliny są chętnie zjadane przez ptaki co z jednej strony jest miłym widokiem w okresie jesienno – zimowym, z drugiej strony należy jednak pamiętać o ryzyku rozsiewania się tej kaliny w naszym środowisku naturalnym. Takich dylematów jednak unikniemy zrywając owoce i tworząc z nich przepyszne przetwory!

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C1,5 – okrągły – 1,5l
Waga sadzonki 1.5000
Pokrój wzniesiony
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 1m do 2m
Docelowa wysokość od 2m do 3m
Pochodzenie brak info
Kolor owoców czerwone
Rodzaj owoców ozdobne
Barwa kwiatów białe, beżowe, kremowe
Barwa liści / igieł zielone
Pora kwitnienia późna wiosna
Odporność na mrozy dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień, pełny cień
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
Stanowisko cieniste, półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody miejskie, zieleń publiczna, parki, doniczki, do formowania
Walory ozdobne ciekawy pokrój, dekoracyjne owoce, intensywny zapach, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią , obfite kolorowe kwiaty, pachnące kwiaty