Przedsprzedaż Wiosenna

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane po 15 marca 2020 roku (przybliżony termin wysyłki uzależniony od pogody). Sprawdź szacunkowe koszty wysyłki przy kasie.

Kalina amerykańska

Viburnum trilobum
12,00 zł

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30kg
Każda następna paczka zamówienia: 10 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

Pojemnik: C1,5

Model: Wys. 40-50 cm

Viburnum trilobum

Kalina amerykańska to krzew, z wyglądu dosyć podobny do naszej rodzimej kaliny koralowej (jest czasem nawet zaliczana przez taksonomów jako odmiana kaliny koralowej). Pochodzi z Północnej Ameryki, występuje tam na dużych obszarach, ciągnących się od wschodnich krańców kontynentu, daleko do środkowych części Ameryki, a izolowane stanowiska znajdują się nawet na zachodnich brzegach. Wykształca formę gęsto rozgałęzionego krzewu, osiąga do 4 metrów wysokości i podobnie szerokości.

Liście, jak wskazuje gatunkowa nazwa łacińska (trilobum), są trójklapowe, średniej wielkości, mogą dochodzić do 12 cm długości i 10 cm szerokości. Kolor liści jest żywo zielony i pozostaje taki nawet gdy roślina rośnie w lekkim zacienieniu. Kalina ta ma kwiaty bardzo podobne do kaliny koralowej. Kwiatostany osiągające 13 cm średnicy składają się z dwóch rodzajów kwiatów – większych, płonnych, rozmieszczonych na obwodzie kwiatostanu, oraz płodnych, leżących w centrum. Owoce czerwone, mogą być jedzone na surowo lub podawane w postaci przetworów, szczególnie nadają się do dań z dziczyzny!

Kalina ta najlepiej rośnie w glebie żyznej, lekko wilgotnej i nie przesychającej na dłuższe okresy. Może rosnąć zarówno w pełnym nasłonecznieniu, jak również w zacienieniu, gdzie nie traci na urodzie! W ogrodzie dobrze jest sadzić tę kalinę jako botaniczne urozmaicenie składu gatunkowego naszej kolekcji, świetnie komponuje się w klombach wraz z innymi roślinami osiągającymi do 2 – 3 metrów wysokości. Owoce tej kaliny są chętnie zjadane przez ptaki co z jednej strony jest miłym widokiem w okresie jesienno – zimowym, z drugiej strony należy jednak pamiętać o ryzyku rozsiewania się tej kaliny w naszym środowisku naturalnym. Takich dylematów jednak unikniemy zrywając owoce i tworząc z nich przepyszne przetwory!

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Rośliny dostępne obecnie zamówione regularnie wysyłamy
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Kalina amerykańska
Twoja ocena