Jodła szlachetna 'Glauca'

Abies procera 'Glauca'
28,00 zł

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30 kg (15 do 30 roślin)
Każda następna paczka w zamówieniu kosztuje tylko 10,00 zł

Pojemnik: P11; C2

Model: Wys. 10 - 30 cm

Abies procera 'Glauca'

Bardzo stara odmiana jodły szlachetnej, o której pierwsze wzmianki pochodzą już z 1863 roku. Nie bez powodu jest to jedna z najczęściej uprawianych odmian szczepionych, gdyż wiele jej cech wywołuje niekłamany zachwyt. Cechuje się średnio szybkim tempem wzrostu, który najwolniejszy jest w pierwszych 10 latach, później zaś nieco przyspiesza. Okazy 10 letnie mierzą sobie zwykle około 2 – 3 m, natomiast docelowa wielkość w naszym klimacie może przekroczyć nawet 10 m wysokości, ale to zwykle po co najmniej 30 latach wzrostu.

Jodła szlachetna ‘Glauca’ cechuje się stożkowym pokrojem, ale bardzo nieregularnym. Igły są niezwykle atrakcyjne, przede wszystkim długie, nawet do 3 cm, grube, niekłujące, pokryte woskowym nalotem, o wspaniałej srebrzysto niebieskiej barwie, która jest najintensywniejsza u nowych przyrostów, potem stopniowo ciemnieje. Ciekawe jest ułożenie igieł na pędach, układają się one bowiem promieniście, jednak te znajdujące się na spodniej stronie pędów odchylają się ku górze. Kolejną atrakcją tej odmiany są wykształcane już przez młode roślin gigantyczne szyszki, które mogą osiągać nawet 25 cm długości i 6 cm średnicy. Pojawiają się one na drzewie każdego roku i stanowią nie lada atrakcję.

Odmiana ta jest stosunkowo mrozoodporna, jednak ostre mrozy mogą uszkadzać młode rośliny, dlatego wskazane jest sadzenie w miejscach osłoniętych i ciepłych, a dodatkowo zabezpieczanie młodych sadzonek na okres zimy. Podobnie jak duża część jodeł ma ona dość wysokie wymagania glebowe, absolutnie nie znosi mokrych, ciężkich i bagiennych gleb, preferuje z kolei gleby żyzne, świeże o stałej wilgotności i lekko kwaśnym pH. Stanowisko powinno być słoneczne, ewentualnie tylko lekko zacienione, na pełnym słońcu wybarwienie igieł jest znacznie bardziej intensywne. Odmianę tę poleca się sadzić w miejscach dobrze wyeksponowanych najlepiej pojedynczo, aby każdy mógł bez przeszkód podziwiać jej walory.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Rośliny dostępne obecnie zamówione regularnie wysyłamy
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Jodła szlachetna 'Glauca'
Twoja ocena