Wysyłka roślin rozpoczęta

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 24h.

Jodła szlachetna 'Glauca'

Abies procera 'Glauca'
34,00 zł

Koszt wysyłki: 

paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł
odbiór osobisty: 0,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników.

Pojemnik: P11; C2

Model: Wys. 10 - 30 cm

Abies procera 'Glauca'

Bardzo stara odmiana jodły szlachetnej, o której pierwsze wzmianki pochodzą już z 1863 roku. Nie bez powodu jest to jedna z najczęściej uprawianych odmian szczepionych, gdyż wiele jej cech wywołuje niekłamany zachwyt. Cechuje się średnio szybkim tempem wzrostu, który najwolniejszy jest w pierwszych 10 latach, później zaś nieco przyspiesza. Okazy 10 letnie mierzą sobie zwykle około 2 – 3 m, natomiast docelowa wielkość w naszym klimacie może przekroczyć nawet 10 m wysokości, ale to zwykle po co najmniej 30 latach wzrostu.

Jodła szlachetna ‘Glauca’ cechuje się stożkowym pokrojem, ale bardzo nieregularnym. Igły są niezwykle atrakcyjne, przede wszystkim długie, nawet do 3 cm, grube, niekłujące, pokryte woskowym nalotem, o wspaniałej srebrzysto niebieskiej barwie, która jest najintensywniejsza u nowych przyrostów, potem stopniowo ciemnieje. Ciekawe jest ułożenie igieł na pędach, układają się one bowiem promieniście, jednak te znajdujące się na spodniej stronie pędów odchylają się ku górze. Kolejną atrakcją tej odmiany są wykształcane już przez młode roślin gigantyczne szyszki, które mogą osiągać nawet 25 cm długości i 6 cm średnicy. Pojawiają się one na drzewie każdego roku i stanowią nie lada atrakcję.

Odmiana ta jest stosunkowo mrozoodporna, jednak ostre mrozy mogą uszkadzać młode rośliny, dlatego wskazane jest sadzenie w miejscach osłoniętych i ciepłych, a dodatkowo zabezpieczanie młodych sadzonek na okres zimy. Podobnie jak duża część jodeł ma ona dość wysokie wymagania glebowe, absolutnie nie znosi mokrych, ciężkich i bagiennych gleb, preferuje z kolei gleby żyzne, świeże o stałej wilgotności i lekko kwaśnym pH. Stanowisko powinno być słoneczne, ewentualnie tylko lekko zacienione, na pełnym słońcu wybarwienie igieł jest znacznie bardziej intensywne. Odmianę tę poleca się sadzić w miejscach dobrze wyeksponowanych najlepiej pojedynczo, aby każdy mógł bez przeszkód podziwiać jej walory.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Typ rośliny drzewa iglaste
Pokrój stożkowy
Tempo wzrostu wolne
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 1m do 2m
Docelowa wysokość od 5m do 10m
Barwa liści / igieł szaro-niebieskie
Odporność na mrozy ograniczona
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
PH gleby kwaśne: pH 5,0 – 6,0, lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7
Rodzaj gleby próchniczna, przeciętna ogrodowa, żyzna
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie do ogrodów przydomowych, rosnące pojedyńczo (soliter), nasadzenia naturalistycze
Walory ozdobne zimozielone, ciekawy pokrój, dekoracyjne liście / igły, ozdobne szyszki