Wysyłka roślin rozpoczęta

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 24h.

Jodła szlachetna 'Glauca Compact'

Abies procera 'Glauca Compact'
34,00 zł

Koszt wysyłki: 

paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł
odbiór osobisty: 0,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników.

Pojemnik: C2

Model: Wys. 10-15 cm

Abies procera 'Glauca Compact'

Karłowe rozmiary oraz silnie niebieski kolor igieł to cechy rozpoznawcze tej odmiany. Jest ona świetną alternatywą dla częściej spotykanej odmiany ‘Glauca’ tego samego gatunku – drzewa te rosną silniej i osiągają docelowo duże rozmiary. ‘Glauca Compacta’ rośnie wolno, roczne przyrosty to zaledwie 5-7 cm, a docelowo tworzy silnie rozkrzewione formy osiągające do 70-100 cm średnicy, o kształcie owalnym, choć w młodości często lekko nieregularnym.

W szkółkach spotkać można osobniki szczepione zarówno nisko przy ziemi, ale również na wyższych podkładkach – zabieg taki pozwala zwiększyć paletę zastosowań odmiany. W uprawie nie jest to odmiana wymagająca, choć dla zachowania ładnego wzrostu, a przede wszystkim ciekawego wybarwienia igieł należy glebę w obrębie bryły korzeniowej nawozić. Sprawdzi się najlepiej w kompozycjach z innymi iglakami szczepionymi, po części bowiem jest to odmiana kolekcjonerska.

Ogrody skalne, fragmenty ogrodów japońskich, a także formalne bezobsługowe nasadzenia to idealne miejsce dla tej odmiany. W trakcie sezonu, oprócz nawożenia jedyne zabiegi jakie można przy tej jodle wykonywać to cięcie korekcyjne, jeśli chcemy uzyskać bardzo gęstą strukturę o regularnym kształcie. Jeśli zależy nam na wyhodowaniu nieco większej formy należy unikać cięcia, a roślina nawet jeśli w okresie nieco intensywniejszego wzrostu będzie miała luźniejszy układ gałęzi, to w kolejnych sezonach ładnie się zagęści.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Typ rośliny drzewa iglaste
Pokrój stożkowy
Tempo wzrostu wolne
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 1m do 2m
Docelowa wysokość od 2m do 3m
Barwa liści / igieł srebrno-zielone
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
PH gleby kwaśne: pH 5,0 – 6,0, lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7
Rodzaj gleby próchniczna, żyzna
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie do ogrodów przydomowych, ogrody skalne, pojemniki, rabaty, wrzosowiska, rosnące pojedyńczo (soliter)
Walory ozdobne zimozielone, ciekawy pokrój, wielobarwność, dekoracyjne liście / igły, ozdobne szyszki, gęste i wiecznie zielone