Wysyłka roślin rozpoczęta

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 24h.

Jodła kaukaska 'Robusta'

Abies nordmanniana 'Robusta'
28,00 zł

Koszt wysyłki: 

paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł
odbiór osobisty: 0,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

 

Pojemnik: C1,5

Model: Wys. 10-15 cm

Abies nordmanniana 'Robusta'

Odmiana ta należy do jednych z najszybciej rosnących odmian jodły kaukaskiej. W dobrych warunkach drzewo to może osiągać roczne przyrosty rzędu nawet 60 cm, co jest wielkością imponującą. W ciągu 10 lat najczęściej osiąga około 3 m wysokości, natomiast jej docelowa wysokość to około 10 m. Z wiekiem tempo wzrostu trochę spowalnia. Dość spore rozmiary nie oznaczają wcale, że odmiana ta jest przeznaczona do uprawy wyłącznie w dużych ogrodach. Jest to wprawdzie wysokie drzewo, jednak posiada bardzo wąską koronę w stosunku do szerokości, u 10 letnich egzemplarzy mierzy ona mniej więcej 1 m średnicy, więc bez problemu powinna się pasować nawet do małych ogródków.

Charakteryzuje się wąskostożkowym, nieregularnym pokrojem oraz smukła i luźną koroną. Pędy oraz igły tej odmiany są grube i sztywne, igły krótkie i ciemnozielone z dwoma białymi paskami od spodu. Promieniste ułożenie igieł sprawia, że w niektórych miejscach białe spodnia strona liści zwrócona jest ku górze, dzięki czemu jodła ta wygląda jak gdyby była przyprószona śniegiem. Z kolei wiosenne przyrosty są dużo jaśniejsze, jaskrawo zielone, co również zwiększa ozdobną wartość tej odmiany. Aby drzewko rosło wyprostowane można w pierwszych latach wzrostu przywiązać je do podpory. Jodła kaukaska ‘Robusta’ to odmiana średnio wymagająca. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych o lekko kwaśnym pH, preferuje stanowiska ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. W naszym klimacie jest stosunkowo mrozoodporna i raczej nie powinniśmy się martwić, że zimą przemarznie.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
W sprzedaży Tak
Typ gatunkowy drzewa iglaste
Pokrój stożkowy
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 1m do 2m
Docelowa wysokość od 5m do 10m
Barwa liści / igieł ciemnozielone
Odporność na mrozy ograniczona
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
PH gleby kwaśne – pH 5,0 – 6,0, lekko kwaśne – pH 6,1 – 6,7
Rodzaj gleby gliniasto-piaszczysta, próchniczna, żyzna
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody orientalne, ogrody miejskie, wrzosowiska, parki, rosnące pojedyńczo (soliter), nasadzenia naturalistycze
Walory ozdobne zimozielone, ciekawy pokrój, dekoracyjne liście / igły, gęste i wiecznie zielone
Rośliny dostępne obecnie zamówione regularnie wysyłamy
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Jodła kaukaska 'Robusta'
Twoja ocena