Jodła hiszpańska

Abies pinsapo
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
28,00 zł

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30 kg (15 do 30 roślin)
Każda następna paczka w zamówieniu kosztuje tylko 10,00 zł

Abies pinsapo

Jest wiecznie zielonym drzewem iglastym, pochodzącym z południowej Hiszpanii i Maroka. Gdzie zamieszkuje sosnowe i dębowe lasy górskie od 1000 do 1700 m n. p. m. W naszym klimacie drzewo dorasta do 12 – 15 m wysokości i to po kilkudziesięciu latach. W wieku 10 lat ma około 3 – 5 m wysokości. W młodości ma wąskostożkową koronę, która z czasem staje się bardziej nieregularna. U dojrzałych drzew gałęzie są rozgałęzione poziomo. Drzewo rozgałęzia się od samej ziemi, aż do wierzchołka. Kora jest ciemnoszara, z czasem staje się podłużnie spękana, szorstka i łuszcząca się. Pąki są jajowate, tępozakończone, żywiczne. Ma bardzo głęboki system korzeniowy. Igły są 8 – 15 mm długie, sztywne, grube, płaskie i zakrzywione. Mają 2 jasne paski od spodu. Na gałęziach są rozmieszczone promieniście. Utrzymują się aż 11 – 13 lat na gałęzi. Kolor igieł ciemnozielony wpadający w siny. Kwitnie w kwietniu i maju, zaś szyszkuje w wrześniu i październiku (kwiaty iglaków są „niepozorne” dla laika). Szyszki są cylindryczne, z łagodnym wierzchołkiem, ustawione pionowo do góry, 9 – 16 cm długie i 3 -5 cm szerokie, fioletowe, po dojrzeniu brązowe.

Wymagania i zastosowanie: W Hiszpańskich górach skąd drzewo pochodzi panują warunki zbliżone do klimatu umiarkowanego. Lata są ciepłe, ale nie tak gorące jak nad Morzem Śródziemnym. Wiosną i jesienią są częste mgły, zaś zimą jest dość mroźnie. Jedynie duże opady są wiosną a nie jesienią – jak u nas. Jodła hiszpańska preferuje zacienione miejsca, ale w słonecznych także może rosnąć. Jest tolerancyjna co do gleby – poradzi sobie na każdej glebie ogrodowej. Jest rarytasem w Polskich ogrodach. Czasem stosuje się ją do ogrodów japońskich.

Ciekawostki: Jodłę hiszpańską botanicy odkryli bardzo późno – jak na europejskie drzewo. Odkrył je Szwajcar Pierre Edmond Boissier, około 1838r. , które opisał w książce „Voyage botanique dans le Midi de l´Espagne” (Podróż botaniczna po południowej Hiszpanii).

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Jodła hiszpańska
Twoja ocena