Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Jodła (Abies)

Jodła to rodzaj obejmujący prawie 50 gatunków występujących na półkuli północnej. W Polsce naturalnie występuje jodła pospolita (Abies alba). 

Dzięki różnorodności form, barw i kształtów, przy zachowaniu podstawowych zalet jodeł, jakimi są miękkie, pachnące igły i bardzo dekoracyjne, wzniesione szyszki jodły mają wielu wielbicieli, kolekcjonujących ich odmiany pochodzące z całego świata.

Wielość gatunków i niezmierzona liczba odmian, w tym odmiany srebrne i złote, pokrojowe i "czarcie miotły" sprawiają, że jodły znajdują zastosowanie w dużych parkach, kameralnych ogrodach, a nawet na miniaturowych skalniakach. 

Wygląd rośliny

Jodła to duże drzewo zimozielone o niezbyt długich, miękkich, najczęściej spłaszczonych igłach, które po roztarciu wydzielają świeży, żywiczny zapach. Osiąga wysokość do 40 - 50 metrów, o stożkowatej koronie, która z czasem staje się coraz węższa i walcowata. Przyrastające pędy boczne na wierzchołku starszych drzew tworzą tzw. ‘bocianie gniazdo”. Igły jodły mają długość 15 - 30 mm, są grube, nastroszone i ostro zakończone, ciemnozielone z paskami woskowego nalotu na spodzie. Szyszki stojące, rozsypują się na drzewie - łuski z nasionami opadają na ziemię, trzpień pozostaje na gałęzi. 

Gleba dla jodły

Jodła jest dość wymagającym drzewem. Jodły najlepiej rosną na glebach żyznych, świeżych, przepuszczalnych i lekko wilgotnych, źle znoszą suszę. Bardzo źle rośnie na glebach podmokłych, suchych i piaszczystych. W przypadku słabego podłoża można wykopać spory dół i wsypać do niego dobrej jakości podłoże uniwersalne lub specjalistyczne – dla roślin iglastych.

Termin sadzenia

Sadzonki jodły rosnące w pojemnikach można sadzić w dowolnym terminie. Rośliny sadzone latem należy regularnie podlewać.

Pielęgnacja

Jodła nie jest bardzo wymagającym drzewem do pielęgnacji. Jodły najlepiej przycinać wiosną, przed pojawieniem się nowych przyrostów. Można je również przycinać wczesnym latem, aby nowe przyrosty zdążyły zdrewnieć przed przymrozkami.
Jodłę należy podlewać ostrożnie i z umiarem, regularnie, aby nie dopuszczać do zbytniego przeschnięcia gleby.Wprzypadku nawożenia można zastosować jedną lub więcej dawek nawozu rocznie, stosując
 wieloskładnikowy nawóz uniwersalny lub przeznaczony dla roślin iglastych.

Dowiedz się więcej o uprawie, pielęgnacji i wymaganiach jodły
Pokaż więcej
Pokaż mniej

Produkty 181-188 z 188

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Strona
 1. Jodła szlachetna 'La Graciosa'

  Abies procera
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  57,95 zł
  W produkcji
 2. Jodła kaukaska 'Kilian'

  Abies nordmanniana
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  57,95 zł
  W produkcji
 3. Jodła balsamiczna 'Variegata'

  Abies balsamea
  szczepienie na pniu
  0,00 zł
  Atlas
 4. Jodła szlachetna 'Sherwoodii'

  Abies procera 
  0,00 zł
  Atlas
 5. Jodła Vejarii

  Abies vejarii
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 6. Jodła szlachetna 'Rehder'

  Abies procera 
  0,00 zł
  Atlas
 7. Jodła hiszpańska 'Maroko'

  Abies pinsapo
  szczepienie
  0,00 zł
  Atlas
 8. Jodła kalifornijska 'Morton'

  Abies concolor
  szczepienie
  0,00 zł
  Atlas

Produkty 181-188 z 188

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Strona
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko