Jeżyna bezkolcowa

Rubus fruticosus
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30 kg (15 do 30 roślin)
Każda następna paczka w zamówieniu kosztuje tylko 10,00 zł

Rubus fruticosus


To bardzo pospolicie występujący w całej Europie krzew tworzący gęste, rozległe zarośla na obrzeżach lasów i przydrożach, a także w świetlistych lasach lub na polankach śródleśnych. Jej zasięg obejmuje nawet najskrajniejszą północ Europy. Mimo tak licznego i pospolitego występowania w naturze, jest też chętnie sadzona na działkach i w ogródkach ze względu na pyszne, soczyste owoce, których nigdy nie ma się dosyć.

Obecnie drogą krzyżowana powstało wiele przeróżnych odmian uprawnych jeżyny zwyczajnej. Stąd też mnogość form tej rośliny, różniących się od siebie m. in. kolorem, wielkością owoców czy intensywnością plonowania. Jeżyna zwyczajna a także większość jej odmian posiada lekko wznoszące się i sztywne pędy, które wyginają się łukowato w miarę wzrostu. Niektóre odmiany pokryte są kolcami a czasem też lekko owłosione. Liście są palczasto złożone z 3-5 listków w kształcie niemal okrągłym. Z wierzchu listki są ciemnozielone, o chropowatej powierzchni, którą zawdzięczają głębokiemu żyłkowaniu, od spodu pokryte są delikatnym szarobiałym kutnerem, bądź też mogą być nagie i zielone.

Kwiaty pojawiają się późną wiosną, są dość duże, najczęściej białe i rozmieszczone w niedużych wiechach na końcach pędów. Bardzo smacznymi, lekko kwaśnymi i słodkimi owocami możemy cieszyć się już w sierpniu. Owocami są czarne lub czarno czerwone jagody. Większość odmian jak i sam gatunek preferuje siedliska niezbyt suche, próchniczne i bezwapienne, najlepiej słoneczne lub półcieniste. Jest stosunkowo odporna na mrozy jednakże zdecydowanie lepiej rośnie i obficiej owocuje na obszarach o łagodniejszym klimacie.


Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Jeżyna bezkolcowa
Twoja ocena