Realizujemy zamówienia bezpiecznie i planowo

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu do 48h (kompletacja i nadanie). Obsługujemy tylko i wyłącznie zamówienia złożone online lub telefonicznie.

Jesion kutnerowaty

Fraxinus profunda
25,00 zł
W magazynie

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Pojemnik: C3 – okrągły – 3l

Model: Wys.65-160cm

Fraxinus profunda Bush
Jesion kutnerowaty pochodzi ze wschodnich Stanów Zjednoczonych. Jest drzewem o wąskiej, otwartej koronie, które dorasta do 25 m wysokości. Pień pokryty jest popielatą korą o głębokiej strukturze. Cechą charakterystyczną jesionu kutnerowatego jest to, że pień egzemplarzy rosnących na stanowiskach bardzo mokrych, ze stojącą okresowo wodą, jest u podstawy znacznie pogrubiały. To zgrubienie może z wyglądu przypominać kształt dyni, co stało się powodem anglojęzycznej nazwy gatunku: "Pumpkin ash" oznacza "jesion dyniowy".
Liście są złożone pierzasto, duże, dochodzące nawet do 40 cm długości, od góry zielone lub żółtawozielone, od spodu jasno owłosione. Jesienią przebarwiają się na barwę brązową do purpurowej. Fraxinus profunda jest rośliną dwupienną, tzn. że na jednym drzewie występują kwiaty tylko jednego rodzaju, czyli albo męskie, albo żeńskie. Owoce są wytwarzane tylko na egzemplarzach żeńskich.
Gatunek występuje na brzegach bagien i wzdłuż brzegów rzek. Nie toleruje gleb suchych. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Gatunek rzadki, polecany przede wszystkim dla kolekcjonerów, ale sprawdzi się w każdym ogrodzie, jeśli zostanie posadzony na dostatecznie wilgotnym i nasłonecznionym stanowisku.
Ze względu na to, że na naturalnych stanowiskach gatunek jest powszechnie atakowany przez szkodnika, opiętka jesionowca (EAB - emerald ash borer), który atakuje młode drzewa i doprowadza do ich śmierci zanim osiągną dojrzałość i wydadzą nasiona, Fraxinus profunda jest krytycznie zagrożony wyginięciem i został ujęty w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych IUCN. W Polsce, tak jak w całej Unii Europejskiej, ten gatunek opiętka jest objęty kwarantanną i właściwie nie występuje.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C3 – okrągły – 3l
Waga sadzonki 3.0000
Pokrój wzniesiony
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 3m do 4m
Docelowa wysokość od 4m do 6m
Intensywność zapachu kwiatów bez zapachu
Barwa liści / igieł zielone
Pora kwitnienia wczesna wiosna
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, przeciętna ogrodowa, żyzna
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody miejskie, zieleń publiczna, aleje, parki, rosnące pojedyńczo (soliter)
Walory ozdobne wielobarwność, ozdobne pędy