Przedsprzedaż Wiosenna

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane po 15 marca 2020 roku (przybliżony termin wysyłki uzależniony od pogody). Sprawdź szacunkowe koszty wysyłki przy kasie.

Jesion kutnerowaty

Fraxinus profunda
brak

Fraxinus profunda

25,00 zł

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30kg
Każda następna paczka zamówienia: 10 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

Pojemnik: C3

Model: Wys.65-160cm

Fraxinus profunda Bush
Jesion kutnerowaty pochodzi ze wschodnich Stanów Zjednoczonych. Jest drzewem o wąskiej, otwartej koronie, które dorasta do 25 m wysokości. Pień pokryty jest popielatą korą o głębokiej strukturze. Cechą charakterystyczną jesionu kutnerowatego jest to, że pień egzemplarzy rosnących na stanowiskach bardzo mokrych, ze stojącą okresowo wodą, jest u podstawy znacznie pogrubiały. To zgrubienie może z wyglądu przypominać kształt dyni, co stało się powodem anglojęzycznej nazwy gatunku: "Pumpkin ash" oznacza "jesion dyniowy".
Liście są złożone pierzasto, duże, dochodzące nawet do 40 cm długości, od góry zielone lub żółtawozielone, od spodu jasno owłosione. Jesienią przebarwiają się na barwę brązową do purpurowej. Fraxinus profunda jest rośliną dwupienną, tzn. że na jednym drzewie występują kwiaty tylko jednego rodzaju, czyli albo męskie, albo żeńskie. Owoce są wytwarzane tylko na egzemplarzach żeńskich.
Gatunek występuje na brzegach bagien i wzdłuż brzegów rzek. Nie toleruje gleb suchych. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Gatunek rzadki, polecany przede wszystkim dla kolekcjonerów, ale sprawdzi się w każdym ogrodzie, jeśli zostanie posadzony na dostatecznie wilgotnym i nasłonecznionym stanowisku.
Ze względu na to, że na naturalnych stanowiskach gatunek jest powszechnie atakowany przez szkodnika, opiętka jesionowca (EAB - emerald ash borer), który atakuje młode drzewa i doprowadza do ich śmierci zanim osiągną dojrzałość i wydadzą nasiona, Fraxinus profunda jest krytycznie zagrożony wyginięciem i został ujęty w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych IUCN. W Polsce, tak jak w całej Unii Europejskiej, ten gatunek opiętka jest objęty kwarantanną i właściwie nie występuje.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Rośliny dostępne obecnie zamówione regularnie wysyłamy
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Jesion kutnerowaty
Twoja ocena