Wysyłka roślin rozpoczęta

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 24h.

Jarząb domowy

Sorbus domestica
28,00 zł

Koszt wysyłki: 

paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł
odbiór osobisty: 0,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

 

Pojemnik: C3, P9

Model: Wys. 30-90 cm

Sorbus domestica

Drzewo owocowe, o rozłożystej koronie. W wieku 10 lat ma ok. 1, 2 m wzrostu. Rośnie powoli, dorastając do 15 m wysokości. Kora drzewa przypomina korę gruszy. Pędy drzewa mają zieloną barwę, podobnie pąki są duże, zielone, klejące. Jarząb domowy ma liście złożone nieparzysto z 21 jajowatych listków, o długości do 7 cm. Brzegi listków są piłkowane. Zaś cały liść ma do 18 cm długości. Kwitnie w maju. Ma białoróżowe kwiatostany. Kwiaty mają 1, 5cm średnicy i 5 płatków. Owocuje we wrześniu. Ma małe, żółte gruszkowate owoce, zebrane w duże grona. Owoce mają ok. 3 cm średnicy.

Uprawa i zastosowanie: Roślina świetnie rośnie w miejscach ciepłych na glebach wapiennych. Potrafi także świetnie wykorzystać gleby ubogie. Pomimo że pochodzi z regionu morza Śródziemnego, to jednak dobrze znosi mrozy. Polecana jest jako drzewo owocowe do nasadzeń pomiędzy rzędami w sadach, winnicach – a także jako drzewo ozdobne do ogrodów przydomowych, które zaskakuje widza swoimi gruszkowatymi owocami. Można powiedzieć, że to są przysłowiowe „gruszki na wierzbie”.

Ciekawostki: Owoce zbiera się strząsając je z drzewa. Mają aromatyczny, ciężki smak, dlatego nie spożywa się ich surowych. Służą one do sporządzania suszy, marmolad i likierów. Są lekkie, mają ok. 10g, ale rosną w gronach. Jarząb domowy ma dwie odmiany: var. pyriformis – o owocach gruszkowatych i var. maliformis – o owocach jabłkowatych. Obie odmiany rosną także dziko w naturze.

Likier z owoców jarząbu domowego:

Składniki: 2 kg owoców, 1 kg cukru, 10 rozgniecionych migdałów, laska wanilii, 1 litr czystego spirytusu, 1 litr wody. Przepis: Owoce, migdały oraz wanilię zalać spirytusem na cały miesiąc. Po miesiącu należy odcedzić miksturę. Owoce należy pognieść i wycisnąć z nich sok. Sok trzeba wlać do odcedzonej mikstury. Pomieszać sok z miksturą, wlewając przegotowaną i wychłodzoną wodę z cukrem. Tak otrzymany likier mieszać aż do rozpuszczenia cukru. Przelać do butelek i zostawić w ciemnym, miejscu na dwa miesiące. Po tym czasie doskonały likier nadaje się do spożycia.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
W sprzedaży Tak
Typ gatunkowy drzewa liściaste, niskie drzewka liściaste
Pokrój wzniesiony-stożkowaty
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 2m do 3m
Docelowa wysokość od 4m do 6m
Kolor owoców ciemno-czerwone, purpurowe, wielobarwne
Rodzaj owoców jadalne, ozdobne
Pora owocowania jesień
Pora dojrzewania owoców wrzesień, październik, listopad
Barwa kwiatów białe, beżowe, wielobarwne, kremowe
Intensywność zapachu kwiatów lekko pachnące
Barwa liści / igieł zielone
Pora kwitnienia wczesna wiosna
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
PH gleby lekko kwaśne – pH 6,1 – 6,7, obojętne pH 6,8 – 7,0, lekko zasadaowyepH 7,0 - 7,2, zasadowe pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, przeciętna ogrodowa, żyzna
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody miejskie, zieleń publiczna, aleje, parki, rosnące pojedyńczo (soliter), owoce do mrożenia, owoce na nalewki, owoce na przetwory, owoce na wino
Walory użytkowe miododajne, dla ptaków i zwierząt , na żywopłoty wysokie, horiterapełtyczne
Walory ozdobne barwna dekoracyjna kora, dekoracyjne owoce, wielobarwność, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią , niespotykany wygląd owoców
Rośliny dostępne obecnie zamówione regularnie wysyłamy
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Jarząb domowy
Twoja ocena