Przedsprzedaż Wiosenna

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane po 15 marca 2020 roku (przybliżony termin wysyłki uzależniony od pogody). Sprawdź szacunkowe koszty wysyłki przy kasie.

Jarząb austriacki

Sorbus austriaca
28,00 zł

Koszt wysyłki: 
paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

Pojemnik: C2, C3

Model: Wys.30-90 cm

Sorbus austriaca

Roślina ta ma charakter mieszańcowy (w jej powstaniu brały udział jarząb mączny oraz jarząb pospolity). Przypomina nieco jarząb szwedzki i obecnie jest zaliczana do tego taksonu, jednakże charakteryzuje się wieloma cechami, które wyraźnie odróżniają tę formę od północnoeuropejskiej, stąd bywa włączana do grupy jarząbu górskiego (S. mougeotii). Jest drzewem dorastającym przeciętnie do 8 m wysokości, o dość regularnej koronie, bardziej piramidalnej i gęściej ugałęzionej niż u jarząbu szwedzkiego, czasem występuje w postaci krzewu do 3 m wysokości o wzniesionych pędach. Liście z wierzchu żywozielone lub ciemnozielone, błyszczące, spodem białawo omszone, mają do około 12 cm długości i około 8 cm szerokości, są zazwyczaj cienkie, jajowate, dość płytko i regularnie wąskoklapowane na brzegu (wyglądają jak grubo podwójnie i ostro piłkowane), zwężające się trójkątnie w ostry wierzchołek (liście jarząbu szwedzkiego są bardziej zaokrąglone na wierzchołku i bardziej skórzaste), klapy wcięte są maksymalnie do 1/3 odległości od nerwu głównego. Liście jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty są białe o płatkach mniejszych niż u jarząbu mącznego, zebrane w kwiatostany średnicy do 10 cm. Owoce jasnoczerwone, kuliste, mają do 1, 3 cm średnicy, dojrzewają trzy tygodnie wcześniej niż u jarząbu mącznego. Jarząb austriacki występuje m. in. w północno-zachodniej i południowo-wschodniej Słowacji, we wschodniej Austrii, północno-wschodnich Alpach (Niemcy), na Węgrzech, a także w Chorwacji.

Uprawa i zastosowanie:

Wykazuje dość szeroki zakres przystosowań do warunków siedliskowych, rośnie zarówno na stanowiskach suchych, słonecznych jak i w nieco bardziej wilgotnych lasach, na glebach kwaśnych jak i wapiennych. Jednakże w cieniu rośnie słabo. Wymaga przepuszczalnych gleb. Mało znana roślina w uprawie, powinna być częściej wykorzystywana, gdyż jest bardzo dekoracyjna (pokrój, nietypowe liście, owoce), odporna na niekorzystne warunki i mało wymagająca. Polecana szczególnie do parków i zieleni osiedlowej oraz do sadzenia pojedynczo w eksponowanych miejscach, jak również przy drogach i w sąsiedztwie placów zabaw dla dzieci.

Ciekawostki:

W poszczególnych lokalnych populacjach jarząbu austriackiego występują pewne cechy charakterystyczne różniące nieco te populacje między sobą, jak np. wielkość liścia, ilość nerwów, grubość blaszki (zależnie od wpływu i ilości cech dominujących odziedziczonych od roślin rodzicielskich). Roślina ta ma ładny, regularnie wcinany kształt liścia, w którym przeważają cechy jarząbu mącznego, ale widać też wpływ jarząbu pospolitego.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Rośliny dostępne obecnie zamówione regularnie wysyłamy
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Jarząb austriacki
Twoja ocena