Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Jałowiec (Juniperus)

Polska nazwa jałowca pochodzi od jałowych czyli niezbyt żyznych gleb. Wzięła ona się stąd, że jałowce mają bardzo niskie wymagania glebowe i doskonale rosną na suchych, piaszczystych, ubogich w składniki pokarmowe stanowiskach (świetnie rosną także na lepszych glebach!), a przy tym doskonale znoszą suszę. To oznacza, że jałowiec doskonale nadaje się do Twojego ogrodu nawet wtedy, gdy gleba w Twoim ogrodzie jest słaba, a latem nie masz możliwości podlewania.   

Jałowce do ogrodu

Duży wybór jałowców (Juniperus) pozwala na dobranie krzewu, który będzie pasował do każdego ogrodu. Wśród gatunków i odmian możesz wybrać wysokie, wąskie kolumny, jak np. jałowiec skalny ‘Blue Arrow’, szerokie, rozłożyste krzewy, jak jałowiec sabiński ‘Tamariscifolia’ albo jałowiec Pfitzera ‘Golden Joy’. Do obsadzenia skarpy albo do okrycia powierzchni użyj jałowców płożących, np. jałowca płożącego ‘Yukon Belle’ lub jałowca pospolitego ‘Green Carpet’.

Jałowce różnią się także kolorystyką, ponieważ jedne z nich są soczyście zielone, inne srebrzyste lub niebieskie, a jeszcze inna grupa jałowców ma igły w kolorze żółtym lub złocistym.

Dobierając odpowiednie odmiany możesz stworzyć barwny iglasty zakątek albo uzupełnić swój ogród skalny w nowe, ciekawe krzewy iglaste. Jałowce doskonale czują się także w donicach, więc nie ma przeszkód, żeby stały się one także ozdobą Twojego tarasu lub balkonu. 

Jałowiec w kuchni

Owoców jałowca możesz użyć w kuchni, np. owoce jałowca pospolitego (Juniperus communis) - szyszkojagody - są nieodzowne przy produkcji ginu, zresztą nazwa “gin” pochodzi od staroholenderskiej nazwy jałowca. Owoce jałowca pospolitego dodane do bigosu poprawią jego smak i nadadzą mu szczególnego, “myśliwskiego” aromatu. Natomiast balsamiczny aromat wędlin możesz uzyskać, jeśli do ich wędzenia użyjesz drewna jałowca. 

Najpiękniejsze i niezawodne gatunki i odmiany jałowców

Jałowiec chiński ‘Variegata’ - drzewko iglaste o dwubarwnych igłach

Jałowiec łuskowaty ‘Meyeri’ - stara, krzewiasta, niebieskoigła odmiana

Jałowiec pospolity ‘Kalebab’ - jałowiec o luźnym pokroju i zmieniającej się w ciągu roku barwie

Jałowiec chiński ‘Spartan’ to typowa odmiana żywopłotowa, o wzniesionym pokroju i żywozielonej barwie igieł

Jałowiec płożący ‘Lime Glow’ o pięknym, żółtym zabarwieniu igieł. 

Wybór odmian do ogrodu

Wybierając jałowce do ogrodu, weź pod uwagę:

  • Docelową wysokość i szerokość odmiany
  • Pokrój
  • Barwę igieł
  • Szybkość wzrostu

Dzięki temu wybierzesz roślinę, która będzie dobrze komponować się z architekturą i drzewami, które już tam rosną. Jeśli wiesz, jak szybko dany jałowiec rośnie i jakie osiąga rozmiary, łatwiej dopasujesz go do swojego ogrodu.

Jałowce na żywopłot

Żywopłot z jałowca jest doskonałym pomysłem, zwłaszcza jeśli zależy Ci na szybkim efekcie. Jałowiec jako roślina żywopłotowa sprawdza się zwłaszcza tam, gdzie gleba nie jest zbyt żyzna i inne gatunki mogą być zawodne. Na żywopłot najlepiej nadają się jałowce o pionowym, kolumnowym wzroście, np. odmiany jałowca skalnego, pospolitego lub chińskiego. Aby żywopłot był ładny i zwarty, a przy tym zdrowy, zachowaj odpowiednią gęstość sadzenia. Optymalnym rozstawem dla większości odmian jałowców jest 60-80 cm odstępu pomiędzy kolejnymi roślinami. 

Jak sadzić jałowce

W Szkółkach Konieczko możesz kupić jałowce w pojemnikach. Sadzenie takich roślin jest bardzo łatwe. Bryłę korzeniową wyjmij z doniczki i umieść ją w dołku wykopanym w ziemi. Postaraj się jej nie uszkodzić, tylko delikatnie włóż do dołka, który powinien być nieco większy niż doniczka. W przypadku gleby ciężkiej, nieprzepuszczalnej, wykop nieco większy dołek i wypełnij go luźniejszą ziemią, np. podłożem wymieszanym z piaskiem. Po posadzeniu dobrze ubij ziemię wokół bryły korzeniowej i obficie podlej.
Postaraj się posadzić krzewy na tę samą głębokość, na jaką rosły w pojemniku. Zastosuj ściółkę z kory sosnowej, aby ograniczyć parowanie wody latem i dodatkowo zimą chronić korzenie przed mrozem.

Terminy sadzenia jałowców

Krzewy z doniczek możesz sadzić niezależnie od pory roku. Nie możesz ich sadzić tylko wtedy, kiedy ziemia jest zamarznięta. Jeśli sadzisz je późną wiosną lub latem, pamiętaj o regularnym podlewaniu, zależnie od pogody, zwłaszcza od opadów i temperatury.
Jałowce źle znoszą przesadzanie, dlatego postaraj się je posadzić od razu na ostateczne miejsce. 

Uprawa jałowców

Jałowce naturalnie rosną na słabych glebach i są przystosowane do trudnych warunków, więc w uprawie także są niewymagające. Są odpowiednim wyborem nawet dla początkującego ogrodnika. Podlewanie jest wymagane tylko dla świeżo posadzonych roślin oraz w wyjątkowo suche i upalne lata. Unikaj nadmiernego nawożenia, ponieważ dla jałowców nadmiar nawozów jest gorszy, niż ich brak. Nawożenie jest niewskazane zwłaszcza przed sadzeniem i tuż po sadzeniu, kiedy rośliny się dopiero korzenią.
Jałowce nie wymagają okrywania na zimę i zwykle nie wymagają ochrony chemicznej. 

Jałowce w Szkółkach Konieczko

Szkółki Konieczko oferują bardzo szeroki wybór gatunków i odmian jałowców, możesz wśród nich wybrać coś do swojego ogrodu, niezależnie od tego, czy szukasz jałowców okrywowych, żywopłotowych czy krzaczastych. Sadzonki jałowców produkujemy na miejscu w Gogolinie, gwarantując czystość odmianową i wysoką jakość roślin. Kupując u nas, dostaniesz zdrowe i pełne życia rośliny.

Pokaż więcej
Pokaż mniej

Produkty 3

Ustaw kierunek malejący
na stronę
  1. Jałowiec pospolity 'Sentinel'

    Juniperus communis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    26,70 zł
    Dostępny
  2. Jałowiec Pfitzera 'Blue and Gold'

    Juniperus media
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    22,95 zł
    Wyprzedane
  3. Jałowiec pospolity 'Norwegen'

    Juniperus communis
    22,95 zł
    Atlas

Produkty 3

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko