Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Jabłoń kwiecista (Malus floribunda)

Jabłoń kwiecista to jeden z wielu gatunków jabłoni, zaliczanych do jabłoni rajskich. Charakteryzuje się dużymi kwiatami w kolorze białym lub różowym i małymi, ale dekoracyjnymi, żółtymi lub czerwonymi owocami.

Jak wygląda rajska jabłoń?

Jabłonie rajskie, w tym jabłoń kwiecista, to drzewa dorastające zwykle do 3-6 m wysokości, o krótkim pniu i rozłożystej, szerokiej koronie. Liście zielone, pojedyncze, typowe dla jabłoni.

Rajska jabłoń - jak szybko rośnie?

Młode jabłonie rajskie rosną szybko, rocznie mogą przyrastać nawet o 80-100 cm. W kolejnych latach drzewka rosną wolniej, mocniej natomiast rozbudowują i zagęszczają koronę. Docelową wysokość jabłoń kwiecista, jak i pozostałe jabłonie rajskie, osiągają po 10-15 latach. W kolejnych latach jabłonie tylko minimalnie przyrastają na wysokość.

Jak kwitnie jabłoń rajska?

Jabłonie rajskie kwitną w maju, na biało, różowo lub czerwono. Zależnie od gatunku i odmiany, kwiaty mogą się różnić wielkością lub odcieniem płatków. Niektóre jabłonie mają kwiaty pełne, przypominające piękne różyczki. Wszystkie jabłonie rajskie kwitną bardzo obficie, obsypując się kwiatami na całej przestrzeni korony. Kwitnące drzewko jabłoni rajskiej może zachwycić każdego! 
Należąca do jabłoni rajskich jabłoń kwiecista także kwitnie niezwykle efektownie. Kwiaty mają kolor biały lub różowy, są pojedyncze, ale bardzo duże. Występują na drzewie w niezliczonych ilościach.

Jakie owoce ma jabłoń kwiecista?

Jabłoń kwiecista rodzi kuliste, małe jabłuszka na dość długiej szypułce. Kolor owoców różni się między odmianami; mogą być one żółte, czerwone lub różowe. Jabłuszka jabłoni kwiecistej mają intensywne kolory i błyszczącą skórkę. Dojrzewają jesienią i długo utrzymują się na drzewach. 

Jakie wymagania ma jabłoń kwiecista?

  • Podobnie jak inne jabłonie, jabłoń kwiecista najlepiej rośnie na glebie głębokiej, przepuszczalnej, próchnicznej i odkwaszonej. Jabłonie rajskie są jednak mniej wrażliwe niż odmiany owocowe, dlatego można je sadzić także na mniej urodzajnym podłożu. Tolerują zarówno gorszy odczyn gleby, jak i okresową suszę. Z tego powodu mogą z powodzeniem rosnąć w każdym ogrodzie.
  • Jabłoń kwiecista powinna rosnąć w miejscu słonecznym. W słońcu drzewo kwitnie bardzo mocno i obficie owocuje, a owoce są ładnie wybarwione. Na stanowisku zacienionym zarówno kwitnienie, jak i owocowanie jabłoni jest słabsze, a drzewo będzie bardziej narażone na choroby grzybowe.
  • Mrozoodporność jabłoni kwiecistej jest bardzo dobra. Jabłonie rajskie mogą być z powodzeniem uprawiane w każdym zakątku Polski. 

Czy warto sadzić jabłoń kwiecistą?

  • Jabłoń kwiecista i jej odmiany przepięknie kwitną i to jest główny powód, dla którego warto posadzić ją w swoim ogrodzie. Poza kwiatami, dostarczy ona także wielu bardzo dekoracyjnych owoców.
    Czy są także inne powody, dla których warto zdecydować się na jabłoń kwiecistą lub inne jabłonie rajskie?
  • zapylacz - jabłonie rajskie, w tym jabłoń kwiecista, są doskonałym zapylaczem dla odmian owocowych. Dzięki optymalnemu zapyleniu, uprawiane w sadzie lub w ogrodzie przydomowym jabłonie będą wydawać duże, smaczne, aromatyczne i zdrowe owoce.
  • bioróżnorodność - dzięki obfitemu kwitnieniu i owocowaniu, jabłoń rajska należy do gatunków najcenniejszych przyrodniczo. Kwiaty są źródłem pokarmu dla owadów zapylających, a owoce są chętnie zjadane przez ptaki i drobne ssaki. Jabłonie są dla wielu gatunków ptaków świetnym miejscem na zakładanie gniazd.
  • owoce jadalne - jabłuszka z wszystkich jabłoni rajskich są jadalne. Jabłoń kwiecista wydaje owoce, które są małe i na surowo nie smakują zbyt dobrze, za to świetnie nadają się na przetwory: kompoty, marmolady i konfitury. Kandyzowane rajskie jabłka są oryginalnym i bardzo atrakcyjnym dodatkiem do ciast lub dekoracją tortu. 

Odmiany jabłoni kwiecistej:

Jabłoń kwiecista - kwiaty w odcieniach różu, owoce żółte, czasem z rumieńcem. Gatunek prawdopodobnie pochodzi z Japonii i powstał w wyniku skrzyżowania jabłoni jagodowej z jabłonią japońską. 
Jabłoń kwiecista ‘Hillieri’ - kwitnie nieco później, niż inne jabłonie i wyróżnia się nieco przewisającym pokrojem. Jabłuszka żółte z czerwonym rumieńcem.


Uprawa i pielęgnacja jabłoni kwiecistej

  • Jabłoń kwiecista jest łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów. Drzewka rosnące na żyznej glebie ogrodowej wymagają jedynie sporadycznego nawożenia. Na słabszych glebach warto je regularnie nawozić za pomocą nawozów organicznych (np. kompost) lub mineralnych. Nawożenie należy przeprowadzać wiosną i/lub wczesnym latem.
    Objawem, że drzewko cierpi na duży niedobór składników pokarmowych i należy je zasilić, są porosty pojawiające się na korze pni i konarów. Zdrowe, bujnie rosnące jabłonie nie są zasiedlane przez porosty.
  • Zwalczanie szkodników na jabłoniach rajskich zwykle nie jest konieczne. Gąsienice motyli zjadające liście (o ile nie wystąpią w bardzo dużych ilościach, które mogłyby zagrozić kondycji drzewa lub istotnie pogorszyć jego wygląd) można potraktować jako wkład w bioróżnorodność, bowiem to właśnie larwy motyli są najistotniejszym źródłem pokarmu dla większości żyjących dziko w Polsce ptaków.
  • Jabłoń kwiecista jest dość wrażliwa na mączniaka prawdziwego i parcha jabłoni. Choroba grzybowa, zwłaszcza atakująca młode drzewka, może znacznie osłabić roślinę, dlatego przy dużym nasileniu objawów zalecamy zastosowanie zabiegu z wykorzystaniem odpowiedniego środka grzybobójczego. Na rynku dostępne są ekologiczne, nieszkodliwe dla środowiska preparaty zwalczające te choroby. 
    Należy także unikać spożywania jabłuszek z widocznymi plamkami i strupami - wywołujące je grzyby mogą produkować bardzo niebezpieczne dla człowieka mikotoksyny. 

 

Pokaż więcej
Pokaż mniej

Produkty 2

Ustaw kierunek malejący
na stronę
  1. Jabłoń kwiecista 'Hillieri'

    Malus floribunda
    szczepienie
    Ocena:
    100%
    51,95 zł
    Dostępny
  2. Jabłoń kwiecista

    Malus floribunda
    szczepienie
    Ocena:
    100%
    51,95 zł
    Wyprzedane

Produkty 2

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko