Realizujemy zamówienia bezpiecznie i planowo

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu do 48h (kompletacja i nadanie). Obsługujemy tylko i wyłącznie zamówienia złożone online lub telefonicznie.

Gruszopigwa

Pyronia veitchii
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
28,00 zł
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Pyronia veitchii (Guillaumin)

Bardzo ciekawy mieszaniec gruszy pospolitej oraz pigwy pospolitej, wykazujący cechy obu gatunków rodzicielskich. Szczególnie ważne są w tym przypadku owoce, które nie posiadają komórek kamiennych, są miękkie, soczyste, a ich smak zyskał znacząco dzięki aromatom pochodzącym od pigwy. Rośnie jako niewielkie drzewko, osiągając maksymalnie do 3 – 5 metrów wysokości, w zależności od użytej podkładki. Niewątpliwie jednak pod względem dynamiki wzrostu gatunek ten jest zbliżony bardziej do pigwy aniżeli do gruszy. Sadzonki najlepiej rosną na glebach żyznych, wilgotnych, a stanowiska słoneczne pobudzają rośliny do obfitego kwitnięcia oraz owocowania.

Roślina ta jest o wiele bardziej znana na zachodnie Europy i jest tam często uprawiana na owoce. W Polsce traktowana wciąż jako eksperyment i ciekawostka zyskuje jednak coraz większe rzesze zwolenników, którzy docenili niespotykany smak owoców, łączących w sobie soczystość i aromat pigwy oraz konsystencję miąższu gruszy. Roślinę tę można także z powodzeniem wykorzystywać w coraz bardziej u nas popularnych aranżacjach użytkowo-ozdobnych, gdzie rośliny cechują się wyjątkowymi walorami ozdobnymi a jednocześnie wydają plon. Dobrymi kompanami dla gruszo pigwy mogą być nieszpułki, wielkoowocowe głogi, odmiany derenia jadalnego, oliwniki, rajskie jabłonie o przydatnych owocach czy świdośliwy. Wielką zaletą wszystkich tych roślin jest ich niska ekspansywność i niewielkie rozmiary, dzięki czemu mogą sadzić je wszyscy, nawet posiadacze małych, przydomowych ogródków.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C3 – okrągły – 3l
Waga sadzonki 3.0000
Pokrój rozłożysty
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 3m do 4m
Docelowa wysokość od 2m do 3m
Kolor owoców żółte
Rodzaj owoców jadalne, ozdobne
Pora owocowania jesień
Pora dojrzewania owoców październik, listopad
Barwa kwiatów białe, beżowe, kremowe
Intensywność zapachu kwiatów lekko pachnące
Barwa liści / igieł zielone
Pora kwitnienia wczesna wiosna
Odporność na mrozy dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, szpalery, parki, owoce deserowe, owoce do mrożenia, owoce na nalewki, owoce na przetwory, owoce na soki, owoce na wino, do formowania
Walory użytkowe jadalne owoce nietypowe, miododajne, dla ptaków i zwierząt , tlenowe dla środowiska , na żywopłoty wysokie, stare odmiany owocowe , witalne , horiterapełtyczne
Walory ozdobne dekoracyjne owoce, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią