Realizujemy zamówienia bezpiecznie i planowo

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu do 48h (kompletacja i nadanie). Obsługujemy tylko i wyłącznie zamówienia złożone online lub telefonicznie.

Grusza syryjska

Pyrus syriaca
25,00 zł
W magazynie

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Pojemnik: C2 – okrągły – 2l

Model: Wys.30-130cm

Pyrus syriaca (Boiss)

Niewielkie drzewo lub wysoki krzew, dorasta maksymalnie do 10 metrów wysokości, ale w bardzo dużym stopniu zależy to od siedliska, w którym rośnie. Występuje obszarze śródziemnomorskim, gdzie najczęściej rośnie na suchych terenach górzystych tworząc gęste zarośla. W naturze kwitnie już w marcu, w Europie Środkowej oraz Zachodniej w zależności od pogody termin kwitnienia przypada na kwiecień – maj. Grusza ta rodzi owoce, które są co prawda smaczne ale z powodu występowania bardzo dużej ilości komórek kamienistych nie są chętnie spożywane przez ludzi i zazwyczaj zadowalają się nimi dzikie zwierzęta, takie jak dziki. To właśnie dziki odgrywają dużą rolę w cyklu rozwojowym tego gatunku, jedząc bowiem owoce opadłe z drzew (ich zapach wabi te zwierzęta), przyczyniają się bardzo istotnie do roznoszenia nasion.

Do dobrego wzrostu grusza ta zasadniczo potrzebuje średniej jakości gleb, mogą nawet być lekko piaszczyste, suche. Warto pamiętać jednak, że w sprzedaży najczęściej spotyka się osobniki szczepione na podkładkach innych gatunków, które mają nieco wyższe wymagania, szczególnie wilgotnościowe. Stanowiska sprzyjające wzrostowi oraz kwitnieniu tego gatunku to bez wątpienia pełne słońce, ewentualnie delikatne zacienienie. W ogrodach przede wszystkim grusza ta będzie ciekawostką, sadzoną głównie przez kolekcjonerów. Nie posiada żadnych specjalnych walorów użytkowych i może pełnić jedynie funkcje ozdobne związane z ciekawym, często powykręcanym pokrojem drzewa oraz obfitym kwitnieniem. Młode drzewka radzimy okrywać, mogą one nie być wystarczająco mrozoodporne, szczególnie w chłodniejszych regionach Polski.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C2 – okrągły – 2l
Waga sadzonki 2.0000
Pokrój wzniesiony
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 2m do 3m
Docelowa wysokość od 4m do 6m
Rodzaj owoców jadalne, ozdobne
Barwa kwiatów białe, beżowe, kremowe
Intensywność zapachu kwiatów lekko pachnące
Barwa liści / igieł zielone
Odporność na mrozy dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
PH gleby kwaśne: pH 5,0 – 6,0, lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody miejskie, szpalery, zieleń publiczna, aleje, parki, rosnące pojedyńczo (soliter), owoce deserowe, owoce do mrożenia, owoce na nalewki, owoce na przetwory, owoce na soki, owoce na wino, do formowania
Walory użytkowe dla ptaków i zwierząt , tlenowe dla środowiska , witalne , horiterapełtyczne
Walory ozdobne dekoracyjne owoce, wielobarwność, błyszczące liście, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią