Realizujemy zamówienia planowo

Kup teraz. Paczki wysyłamy do 48h od poniedziałku do środy aby dotarły do Ciebie przed weekendem. Obsługujemy zamówienia online, telefoniczne i w naszej szkółce.

Grusza pospolita

Pyrus communis
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
8,00 zł
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Paczki wysyłamy od poniedziałku do środy

Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Pyrus communis

Drzewo rosnące na terenie Europy, także w Polsce, na obrzeżach lasów, nad rzekami, wśród pól i w zaroślach. Osiąga dość pokaźne rozmiary, dorastając czasem do 20 m wysokości i jest dosyć długowieczna (żyje nawet kilkaset lat), posiada stożkowatą lub kulistą koronę, a pędy pokryte są cierniami. Liście mają długość do 8 cm, są jajowate lub zaokrąglone, długoogonkowe, na górnej stronie ciemnozielone i błyszczące, w jesieni przybierają barwę żółtą lub czerwoną. Kwitnienie odbywa się na przełomie kwietnia i maja, równocześnie z rozwojem liści. Kwiaty białe, średnicy około 3 cm, zebrane w baldachogrona liczące do 9 kwiatów. Owoce o gruszkowatym lub kulistym kształcie osiągają wielkość do 3 cm, żółtobrązowe. Jest bardzo odporna na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Światłolubna, znosi jednak niewielkie ocienienie, tolerancyjna także w stosunku do jakości gleby, byleby nie była zbyt mokra.
Zastosowanie: Jest to jedno z najbardziej wszechstronnie wykorzystywanych drzew. Od dawna uprawiana jako drzewo owocowe, choć owoce nadają się do jedzenia dopiero po uleżeniu, gdy zmiękną i miąższ stanie się lekko brązowawy (stąd popularna nazwa „ulęgałki”), tracą wówczas cierpki smak. Doskonale nadaje się do sadzenia przy ruchliwych ulicach, gdyż nie szkodzą jej zanieczyszczenia komunikacyjne. Pięknie wygląda w okresie kwitnienia, ozdobne są również przebarwione liście jesienią, dlatego może być polecana do sadzenia praktycznie w każdym ogrodzie, także ozdobnym.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C2 – okrągły – 2l
Waga sadzonki [kg] 2.0000
Wiek sadzonki 3 sezony
Pokrój wzniesiony
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody miejskie, szpalery, zieleń publiczna, aleje, parki, rosnące pojedyńczo (soliter), owoce deserowe, owoce do mrożenia, owoce na nalewki, owoce na przetwory, owoce na soki, owoce na wino, do formowania
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
PH gleby kwaśne: pH 5,0 – 6,0, lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Tempo wzrostu szybkie
Docelowa rozpiętość od 2m do 3m
Docelowa wysokość od 4m do 6m
Kształt owocu gruszkowaty
Rodzaj owoców jadalne, ozdobne
Barwa kwiatów białe, beżowe, kremowe
Intensywność zapachu kwiatów lekko pachnące
Pora kwitnienia wczesna wiosna
Barwa liści / igieł zielone
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
Walory użytkowe dla ptaków i zwierząt , tlenowe dla środowiska , witalne , horiterapełtyczne
Walory ozdobne dekoracyjne owoce, wielobarwność, błyszczące liście, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią