Realizujemy zamówienia bezpiecznie i planowo

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu do 48h (kompletacja i nadanie). Obsługujemy tylko i wyłącznie zamówienia złożone online lub telefonicznie.

Grusza himalajska

Pyrus pashia
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
28,00 zł
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Pyrus pashia (Buch. )

Grusza himalajska to gatunek, który od kilku lat zyskuje w Polsce szczególną popularność. Występuje naturalnie w Himalajach, od Pakistanu przez Wietnam, południowe Chiny, aż do północnych Indii. Rośnie najczęściej w podgórskich rejonach, na wysokościach 750 do 2600 m n. p. m. i tworzy niewielkie, rozłożyste drzewka, wyrastające do 6 – 10 metrów wysokości oraz około 5 m szerokości. Ciekawe są liście tej gruszy, są one w młodości w przeciwieństwie do grusz uprawianych w Europie pokryte obfitym kutnerem, który zanika wraz z dojrzewaniem liścia. W pełni sezonu drzewo pokryte jest już pozbawionymi włosków, ciemnozielonymi liśćmi o połyskliwej wierzchniej stronie. Pień drzewa oraz jego główne konary z biegiem lat pokrywają się ciemną, wręcz czarną korą, która stanowi bardzo ciekawe tło dla obficie występujących kwiatów wiosną oraz intensywnie żółtych liści jesienią.

Kwiaty tej gruszy mogą być jej walorem ozdobnym – ich średnica może sięgać aż 5 cm! Są one koloru białego, czasem z lekkim jasnoróżowym nalotem. W trakcie sezonu kwiaty ustępują miejsca owocom, które można dostać nawet w niektórych polskich sklepach. Mają one zróżnicowaną wielkość, mogą dochodzić do 4 cm średnicy, podobnie więc jak owoce nieszpułki. Dojrzałe owoce przybierają kolor ciemnobrązowy, a ich skórka pokrywa się bardzo gęsto drobniutkimi białymi punkcikami – po tych cechach łatwo jest rozpoznać owoce właśnie tego gatunku. Drzewa bardzo rzadko są uprawiane, choć ich owoce mają znaczenie gospodarcze. Jedno dojrzałe drzewo rodzi w każdym sezonie około 45 kg owoców. W Polsce można ją sadzić jako ciekawostkę, uzupełnienie nietypowego sadu, jak to ma się w tej chwili z innymi gruszami azjatyckimi. Można również bez przeszkód stosować ten gatunek jako roślinę ozdobną, rosnącą samotnie na polanie lub w klombie wraz z innymi, ciekawymi drzewami czy krzewami na przykład z grupy dzikich roślin owocujących.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C2 – okrągły – 2l
Waga sadzonki 2.0000
Pokrój wzniesiony
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 2m do 3m
Docelowa wysokość od 4m do 6m
Rodzaj owoców jadalne, ozdobne
Barwa kwiatów białe, beżowe, kremowe
Intensywność zapachu kwiatów lekko pachnące
Barwa liści / igieł zielone
Odporność na mrozy dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
PH gleby kwaśne: pH 5,0 – 6,0, lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody miejskie, szpalery, zieleń publiczna, aleje, parki, rosnące pojedyńczo (soliter), owoce deserowe, owoce do mrożenia, owoce na nalewki, owoce na przetwory, owoce na soki, owoce na wino, do formowania
Walory użytkowe dla ptaków i zwierząt , tlenowe dla środowiska , witalne , horiterapełtyczne
Walory ozdobne dekoracyjne owoce, wielobarwność, błyszczące liście, ozdobne kwiaty, przebarwiają się jesienią