Realizujemy zamówienia bezpiecznie i planowo

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu do 48h (kompletacja i nadanie). Obsługujemy tylko i wyłącznie zamówienia złożone online lub telefonicznie.

Głożyna - daktyl chiński

Ziziphus jujuba
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Ziziphus jujuba


Bardzo ciekawa roślina, posiadająca kilka wymiennych nazw w języku polskim: głożyna pospolita, daktyl chiński, jujuba pospolita, ziziphus. Dla smacznych owoców zwanych daktylami była uprawiana od wieków, dlatego trudno jest określić jej pierwotny zasięg występowania. Prawdopodobnie roślina ‘wyszła’ z terenów Azji Południowej, gdzie dzisiaj znajdują się Indie, Pakistan, Bangladesz przez Iran aż do Libanu. Należy do rodziny szakłakowatych, tworzy drzewko do 7-8 metrów wysokości i jest sadzone (obok owoców) dla cienia.

Liście małe, koloru jasno zielonego, gałązki drobne, delikatne. Roślina jest jednopienna, wystarczy nam jeden egzemplarz do uzyskania owoców. Owoce jajowate, z początku zielone z czasem dojrzewają i stają się mocno zarumienione – wtedy także mają najlepsze walory smakowe, choć wiele osób opisuje smak owocu głożyny jako lekko mączysty, choć słodki. Głożyna jest znaną rośliną leczniczą, surowiec zielarski – owoce – są przetwarzane na leki oraz suplementy diety poprawiające funkcjonowanie wątroby oraz podnoszące odporność. W naszym kraju uprawa głożyny jest obarczona pewnym ryzykiem, roślina wytrzymuje temperatury do -18 stopni Celsjusza przez co bez większych obaw może być uprawiana tylko w najcieplejszych regionach Polski. W pozostałej części kraju trzeba głożynę okrywać solidnie w przypadku mocnych mrozów. Sytuację może poprawić upowszechnienie się uzyskiwanych w Azji odmian uprawnych Głożyny, które podobno są znacznie bardziej mrozoodporne.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C2 – okrągły – 2l
Waga sadzonki 2.0000