Przedsprzedaż Wiosenna

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane po 15 marca 2020 roku (przybliżony termin wysyłki uzależniony od pogody). Sprawdź szacunkowe koszty wysyłki przy kasie.

Głóg Meyera

Crataegus meyeri
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 
paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

Crataegus meyeri


Rzadko spotykany gatunek głogu, sadzony głównie przez pasjonatów oraz kolekcjonerów roślin, dziś coraz częściej oferowany przez polskie szkółki. Pod względem budowy jest to niewielka roślina, osiąga do 4 metrów wysokości, często mniej, oraz podobną szerokość. Pomijając pierwsze lata dynamicznego wzrostu, rośnie wyraźnie wolniej od rodzimych głogów i ma większą tendencję do tworzenia zwartych, krzewiastych form. Gatunek ten łączy w sobie bardzo zgrabnie cechy użytkowe oraz ozdobne. Świetnie sprawdza się sadzony w postaci żywopłotów, które stanowić mogą trudną do przebycia przez nieproszonych gości granicę posesji. Dodatkowo na jego gałązkach w okresie wiosennym pojawi się mnóstwo białych kwiatów, których miejsce latem oraz jesienią zajmą średniej wielkości, czerwone owoce. Owoce to właśnie kolejny powód, dla którego głóg ten bywa sadzony – są bowiem mimo swych niewielkich rozmiarów smaczne, jadalne zarówno na surowo, jak i pod postacią różnych przetworów.

Owoce zawierają do 5 nasion, które jednak przylegają do siebie na tyle ściśle, że jedzą surowe owoce ma się wrażenie pojedynczej pestki, tak jak to ma miejsce w owocach chociażby wiśni. Do dobrego wzrostu głóg ten nie potrzebuje specjalnie żyznych gleb, urośnie dobrze na stanowiskach nieprzyjaznych, gdzie inne rośliny nie dają sobie rady. Dla obfitego kwitnienia oraz owocowania warto przewidzieć dla tej rośliny miejsce możliwie jak najbardziej słoneczne, jeśli zaś nie zależy nam na płodach, to krzew poradzi sobie także w lekkim zacienieniu. Zastosowanie w ogrodnictwie tego gatunku narzuca w dużym stopniu pokrój rośliny, jest on krzewiasty, lekko rozłożysty i kopulasty w starszym wieku – taka forma świetnie sprawdzi się w klombach wraz z wyższymi roślinami oraz w żywopłotach oraz luźniejszych, naturalnych szpalerach. Dzięki dużej odporności na zanieczyszczenia powietrza sprawdzi się także na terenie zieleni miejskiej.


Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Głóg Meyera
Twoja ocena