Przedsprzedaż Wiosenna

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane po 15 marca 2020 roku (przybliżony termin wysyłki uzależniony od pogody). Sprawdź szacunkowe koszty wysyłki przy kasie.

Głóg kanadyjski

Crataegus canadensis
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30kg
Każda następna paczka zamówienia: 10 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników

Crataegus canadensis (Sargent)


Ładne, niewielkie drzewko, na pierwszy rzut oka podobne bardzo do znanego u nas głogu szkarłatnego – jest to zresztą typowe, ponieważ wiele głogów pochodzących z Ameryki Północnej mają podobne liście, duże, wręcz jabłkowate owoce o przyjemnym smaku i soczystym miąższu oraz sporej wielkości ciernie. Głóg kanadyjski rośnie w prowincji Quebec, w Kanadzie, jego głównym stanowiskiem są brzegi rzeki świętego Wawrzyńca, o charakterystycznym zasadowym odczynie. Wyrasta do maksymalnej wysokości 7 – 9 metrów, najczęściej jednak znacznie mniej, szczególnie w Polsce tworzy drzewka swoimi rozmiarami nie odbiegającymi od naszych rodzimych głogów. Do największych ozdób tego głogu zaliczyć trzeba z pewnością bardzo duże owoce, które są jadalne zarówno na surowo, prosto z drzewa, jak również w postaci różnorakich przetworów. Są one na tyle bogate w miąższ, że można z nich przyrządzać dżemy, stosować jako dodatek do konfitur, a także suszyć jak rodzynki. W smaku są soczyste, słodkie z delikatnym posmakiem kwaskowatym, nadającym orzeźwiającej mocy. W uprawie jest to gatunek niewymagający, wymaga gleb dobrze zdrenowanych i lekko wilgotnych, ale jeśli zakorzeni się w nowym miejscu to znosi bez uszczerbku nawet dłuższe susze.

Stanowisko powinno być jak najbardziej słoneczne, jeśli uprawiamy roślinę dla owoców – nasłonecznienie wpływa na ilość wykształcanych kwiatów, co z kolei daje większą ilość owoców. Sam głóg kanadyjski jednak poradzi sobie także w półcieniu i będzie tam rósł dosyć bujnie. W szkółkach polskich najczęściej spotkać można osobniki szczepione – te zakwitną i zaowocują już w drugim, trzecim roku po szczepieniu, bardzo rzadko mogą trafić się głogi pochodzące z siewu nasion, na których kwitnienie można poczekać nawet 5 – 8 lat. W ogrodach ozdobnych głóg ten może rosnąć samotnie, jak i w niewielkich grupach, odradzamy jednak sadzenie więcej niż 3 osobników razem. Wkomponowany w klomby wraz z innymi wysokimi roślinami będzie przez pierwszą część sezonu nieco niewidoczny, wyróżniając się jedynie obfitym kwitnieniem w okresie wiosennym. Główny spektakl tego głogu rozpoczyna się dopiero latem oraz jesienią, kiedy to jego coraz większe, jasnoczerwone owoce zaczynają być doskonale widoczne na tle ciemnozielonych liści – wtedy ten gatunek staje się jedną z największych ozdób w ogrodzie. Pod względem mrozoodporności powinien wytrzymywać spokojnie klimat całej Polski, w zasadzie nie wymaga okrywania nawet w młodości.


Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Głóg kanadyjski
Twoja ocena