Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Głóg (Crataegus)

Głogi (Crataegus) to niewysokie drzewa lub duże krzewy, zwykle o rozłożystym pokroju i twardych, opatrzonych w ciernie pędach. W naturze występuje wiele gatunków głogów, także w Polsce kilka rośnie dziko, w tym najpopularniejszy głóg jednoszyjkowy (C. monogyna) i głóg dwuszyjkowy (C. laevigata). Obok gatunków botanicznych znane są bardzo liczne odmiany, które wyróżniają się albo wyjątkowo pięknymi kwiatami, albo okazałymi owocami, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także są bardzo zdrowe. Wybierz głóg, aby podziwiać jego kwiaty i korzystać z jego dobroczynnych owoców! 

Jak wygląda głóg

Poszczególne głogi różnią się wyglądem, ale większość rośnie w formie szerokiego krzewu, niektóre mogą wyrastać w drzewa, zwykle o krzywym lub wygiętym pniu. Liście uprawianych w Polsce głogów są sezonowe i opadają na zimę. Kształt liści jest zróżnicowany, od mocno klapowanych, jak u naszych rodzimych głogów, po długie, lancetowate liście np. u głogu meksykańskiego.
Głogi kwitną wiosną. Kwiaty większości głogów są białe lub kremowe, ale niektóre gatunki i odmiany mają kwiaty różowe lub dwubarwne. Ogromna ilość kwiatów i ich delikatny zapach sprawiają, że obok kwitnącego głogu nie przejdziesz obojętnie. 
Także jesienna odsłona głogu jest trudna do zignorowania. Błyszczące, czerwone lub żółte owoce głogu wyglądają przepięknie, gdy licznie zwisają z gałęzi.  

Właściwości i zastosowanie głogu

  • Główne walory ozdobne głogu to kwiaty i owoce. Dzięki kwiatom Twój ogród wiosną zamieni się w pachnący delikatnie raj dla pszczół i innych owadów zapylających. Owoce głogów, dzięki jaskrawym kolorom, stają się ozdobą jesiennych ogrodów.
    Krzaczaste głogi najlepiej sprawdzą się, jeśli zakładasz ogród w stylu naturalistycznym lub rustykalnym. Głogi w formie drzewa, zaszczepione na pniu, możesz spotkać w wielu miastach, gdyż dość powszechnie są sadzone przy ulicach. 
  • W wielu badaniach potwierdzono pozytywny wpływ owoców głogu na pracę serca i układu krwionośnego. Poza tym są one bogatym źródłem przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Z owoców głogu możesz przyrządzać nalewki, konfitury czy herbaty. Uważaj jednak, jeśli zażywasz leki nasercowe; owoce głogu mogą istotnie wzmacniać ich działanie, dlatego dla bezpieczeństwa wcześniej zapytaj o opinię swojego lekarza. 
  • Gęste i zwarte pędy, które dodatkowo są zaopatrzone w ostre i twarde ciernie, tworzą zagęszczone zarośla, trudne do przebycia. Jeśli posadzisz głogi w granicy w formie żywopłotu lub luźnego szpaleru, zabezpieczysz ogród przed odwiedzinami nieproszonych gości. Żywopłot z głogu jest trudny do przebycia zarówno dla człowieka, jak i dla saren czy dzików, które mogłyby dokonać szkód na Twojej działce. 

Gatunki i odmiany głogu

Wymagania głogów

  • Głogi to wyjątkowo odporne rośliny, niezawodne w niemal każdych warunkach. Niezależnie od tego, w której części Polski mieszkasz i jaką glebę masz w ogrodzie, z powodzeniem możesz uprawiać w nim głogi.
    Głogi charakteryzują się niskimi wymaganiami glebowymi, dużą odpornością na mróz, świetnie znoszą suszę. Wybierz im miejsce słoneczne, jeśli zależy Ci na kwiatach i owocach. Jeśli jednak potrzebujesz krzewu tworzącego zwarte zarośla, a kwiaty i owoce mają dla Ciebie znaczenie drugorzędne, możesz posadzić głóg nawet w cieniu. 
  • Głogi generalnie rzadko chorują, ale w niektóre lata możesz na nich spotkać mszyce i mączniaka prawdziwego. Zastosuj odpowiednią ochronę za pomocą środków chemicznych lub biologicznych, jeśli takimi dysponujesz. Nie zaniedbaj tego zwłaszcza na młodych roślinach, które choroba lub szkodnik mogą istotnie osłabić. 
  • Pamiętaj, że większość głogów rośnie mocno. Planując nasadzenia weź pod uwagę docelowe rozmiary sadzonych gatunków i odmian.

Uprawa i pielęgnacja głogów

Głogi dobrze znoszą cięcie, możesz je przycinać, aby ograniczyć ich rozmiary. Podczas prac pielęgnacyjnych uważaj na ostre ciernie, którymi możesz się zranić.

Duża żywotność głogów powoduje, że mogą one rosnąć nawet na słabszych glebach. W takim przypadku warto je nawozić, aby pobudzić je do lepszego wzrostu i owocowania. Głogi dobrze reagują zarówno na nawożenie organiczne, jak i mineralne, więc możesz użyć zarówno kompostu, przekompostowanego obornika, jak i sztucznych nawozów uniwersalnych. 

Czy warto sadzić głogi? (znaczenie biocenotyczne)

Głóg warto posadzić z wielu powodów. Poza korzyściami dla Ciebie, w postaci pięknych kwiatów i zdrowych owoców, korzyści odnosi też środowisko naturalne. Niewrażliwe na suszę głogi doskonale nadają się do zadrzewiania terenów, na których inne gatunki nie chcą rosnąć. Gęste zarośla są dobrym miejscem do schronienia dla małych zwierząt i ptaków, które chętnie gniazdują na gałęziach głogu. Kwiaty dostarczają pokarmu pszczołom i innym owadom zapylającym, a wiszące do zimy owoce są spiżarnią dla licznych gatunków zwierząt. Jeśli cenisz naturalne założenia i chcesz, aby Twój ogród wpływał na bogactwo gatunkowe okolicy, posadź w nim wybrane gatunki głogów.

Czym wyróżniają się nasze sadzonki?

W naszych matecznikach znajduje się kilkadziesiąt gatunków i odmian głogów, w tym unikaty, niemal niedostępne na polskim rynku. Wszystkie z nich staramy się rozmnażać, abyś mógł je posadzić w swoim ogrodzie i korzystać z ich dobrodziejstwa. 

Nasze głogi rozmnażamy na miejscu, w większości przez szczepienie. Ten sposób rozmnażania pozwala na bardzo szybkie wejście rośliny w fazę kwitnienia i owocowania. Dzięki temu nie musisz czekać kilku lat w oczekiwaniu na pierwsze kwiaty i owoce.

Pokaż więcej
Pokaż mniej

1 elementu

Ustaw kierunek malejący
na stronę
  1. Głóg dwuszyjkowy 'Paul's Scarlet'

    Crataegus laevigata
    szczepienie
    Ocena:
    100%
    57,95 zł
    Dostępny

1 elementu

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko