Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Glicynia (Wisteria)

Glicynia, znana także pod nazwą wisteria lub słodlin, to duże, mocno rosnące pnącze o spektakularnych kwiatach. Chociaż pochodzi z dalekiej Azji, jest chętnie sadzona w polskich ogrodach i zasługuje na dalsze rozpowszechnienie. Należy do rodziny bobowatych, jest więc spokrewniona z robinia akacjową, złotokapem i karaganą. 

Jak wygląda glicynia?

Glicynia jest pnączem o grubych, drewniejących pędach, których długość może wynosić nawet 15 m. Rośnie owijając się wokół podpór. Odpowiednio formowane egzemplarze można kształtować w formie drzewka na własnym pniu - rolę pnia pełnią wówczas zdrewniałe, splecione ze sobą pędy. Liście glicyni są złożone pierzasto z nieparzystej liczby listków, opadają na zimę. 

Jak kwitnie glicynia?

Motylkowate kwiaty glicyni mają kolor liliowy lub fioletowy, u odmian mogą być także białe, niebieskie lub różowe. Są zebrane w ogromne, zwisające, groniaste kwiatostany. Glicynia kwitnie bardzo obficie, zwykle na przełomie maja i czerwca. Bardzo często powtarza kwitnienie jeszcze 1-2 razy w ciągu sezonu, a nawet kwitnie ciągle, wypuszczając pojedyncze kwiatostany aż do jesieni. W czasie kwitnienia wygląda niesamowicie. Chyba żadna inna roślina w ogrodzie nie może się równać efektowności kwitnącej glicyni!. 

Jakie wymagania ma glicynia?

Glicynia jest mocno rosnącym pnączem, dlatego wymaga przede wszystkim solidnych i trwałych podpór. Ponieważ ciężar pędów i kwiatów wieloletniej rośliny może wynosić nawet kilka ton, przed posadzeniem glicyni należy dobrze wybrać jej miejsce i zaplanować solidny i trwały stelaż. 

Na jakim stanowisku można posadzić glicynię?

Glicynia wymaga miejsca dobrze nasłonecznionego, najlepiej o wystawie południowej lub południowo-zachodniej, ale osłoniętego i zacisznego, w którym nie będzie narażona na mroźne, suche, zimowe wiatry. 

Jaka gleba jest najlepsza dla glicyni?

Wymaga gleb przepuszczalnych, ale niezbyt lekkich, Najlepsze są gleby gliniaste i gliniasto-piaszczyste, próchniczne, lekko kwaśne lub kwaśne. Glicynia źle znosi suszę, dlatego latem może wymagać podlewania. 

Jak nawozić glicynię?

Szybko rosnąca roślina, jaką jest glicynia, ma duże wymagania pokarmowe i potrzebuje regularnego nawożenia. Najlepiej reaguje na nawozy organiczne, tj. kompost i dobrze przefermentowany obornik. Można także stosować nawozy mineralne, wybierając wieloskładnikowe, bogate w makro- i mikroelementy, ale z niskim poziomem azotu; jako roślina motylkowata, glicynia może korzystać z azotu atmosferycznego, przyswajanego przez bakterie brodawkowe żyjące na jej korzeniach. 

Czy przycinać glicynię?

Glicynia wymaga regularnego przycinania. Powinno się je przeprowadzać dwa razy w roku. Wiosną, na początku wegetacji, należy usunąć pędy uszkodzone, przemarznięte oraz bardzo słabe. W tym terminie nie należy stosować mocniejszego cięcia, ponieważ glicynia kwitnie na pędach dwuletnich. Intensywnym wiosennym cięciem pozbawia się roślinę pędów, na których mają pojawić się kwiaty.
Zasadnicze cięcie glicyni przeprowadza się latem, w lipcu lub sierpniu, czyli po zakończeniu głównego kwitnienia. Letnie cięcie może być dość silne i polega na skróceniu zbyt długich pędów zeszłorocznych. Warto w tym czasie także skrócić młode przyrosty nad 4-5 oczkiem, prowokując roślinę do wytworzenia większej liczby pąków kwiatowych.. 

Czy glicynia dobrze zimuje w Polsce?

Glicynia nadaje się do uprawy w Polsce, ale w niektórych przypadkach może wymagać zabezpieczenia. Osłon wymagają przede wszystkim młode okazy. W czasie 2-3 lat po posadzeniu wokół podstawy pnia należy usypać kopczyk z ziemi lub przefermentowanej kory, i białą agrowłókniną owinąć jak największą część rośliny. U starszych egzemplarzy powinien wystarczyć sam kopiec, ale w chłodniejszych rejonach kraju oraz w najmroźniejsze zimy, także im może się przydać odpowiednie zabezpieczenie. 


Dlaczego glicynia nie kwitnie?

Przyczyny braku kwitnienia u glicyni mogą być różne, a najczęstsze z nich to:

  • zbyt młode rośliny. Glicynia zwykle zaczyna kwitnąć po kilku latach, więc na efekt trzeba po prostu poczekać, aż pnącze podrośnie. Kwitnienie odmian rozmnażanych wegetatywnie jest szybsze, rośliny z siewu potrzebują nawet 8-10 lat do pierwszego kwitnienia
  • nieodpowiednie stanowisko. Glicynia rosnąca w cieniu może mieć prawidłowe przyrosty i wyglądać dobrze, ale mimo to może nie zakwitnąć. Do kwitnienia glicynia potrzebuje słońca!
  • przemarzanie pędów. Glicynia kwitnie na pędach zeszłorocznych. Jeśli zimą całe pędy lub pąki kwiatowe na pędach przemarzną, kwiaty w bieżącym roku nie pojawią się. Jeśli kolejna zima będzie łaskawsza (lub roślina zostanie lepiej zabezpieczona przed mrozem), kwitnienia należy spodziewać się dopiero w kolejnym roku
  • nadmiernie bujny wzrost. Warunki sprzyjające silnemu wzrostowi pędów i liści zwykle nie są korzystne dla kwitnienia. Zbyt żyzna gleba, zwłaszcza bogata w azot albo intensywne nawożenie tym składnikiem spowodują dynamiczne wydłużanie się pędów, ale ograniczenie albo wręcz zahamowanie kwitnienia. Dlatego glicynię należy nawozić regularnie, ale umiarkowanie, unikając nawozów azotowych. 
    Znanym sposobem na ograniczenie bujnego wzrostu i wytworzeniem impulsu do kwitnienia glicyni może być celowe, częściowe uszkodzenie systemu korzeniowego. Zmniejsza to ilość korzeni, a tym samym powierzchnię gleby, z jakiej pobierają one składniki pokarmowe. 
    Zabieg zredukowania korzeni można przeprowadzić za pomocą szpadla, wbijając go w ziemię na całą głębokość w odległości ok. 2 m od pnia, na całym obwodzie lub częściowo, w niektórych miejscach. Procedurę zmniejszania systemu korzeniowego należy przeprowadzić późnym latem lub jesienią, po ustąpieniu ryzyka upałów. Słabszy i zredukowany system korzeniowy może bowiem być niewystarczający dla właściwego nawodnienia dużego pnącza w czasie suchych i bardzo gorących dni. 


Dostępne gatunki glicyni

W Polsce najczęściej uprawia się dwa gatunki glicyni:
Glicynia kwiecista, zwana także glicynią japońską (Wisteria floribunda). Może dorastać do 8-10 m. Kwiatostany bardzo obfite, pełne, o długości nawet do 50 cm. 
Glicynia chińska (Wisteria sinensis) dorasta nawet do 20 m. Kwiatostany nieco krótsze, luźniejsze i z wyglądu lżejsze, delikatniejsze.

W sprzedaży można także trafić na odmiany glicyni, różniące się przede wszystkim kolorem kwiatów, siłą wzrostu i mrozoodpornością. 


Czy glicynia jest trująca?

Wszystkie części rośliny są trujące ze względu na zawartość toksycznych alkaloidów. Najwyższy ich poziom mają nasiona. Ponieważ obecne w strąkach ziarna mogą dla dzieci wyglądać atrakcyjnie, należy je przed nimi zabezpieczyć. 

 

Pokaż więcej
Pokaż mniej

Produkty 8

Ustaw kierunek malejący
na stronę
  1. Glicynia kwiecista

    Wisteria floribunda
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    Już od 42,30 zł
    Dostępny
  2. Glicynia chińska Caroline x Amethsyt

    Wisteria sinensis Caroline x Amethsyt
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas
  3. Glicynia kwiecista Domino x Issai x Prematura

    Wisteria floribunda Domino x Issai x Prematura
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas
  4. Glicynia kwiecista 'Eranthema'

    Wisteria floribunda
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas
  5. Glicynia kwiecista 'Honbeni'

    Wisteria floribunda
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas
  6. Glicynia kwiecista 'Kuchi-beni'

    Wisteria floribunda
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas
  7. Glicynia 'Yae Kokkuryu Fuji'

    Wisteria
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas
  8. Glicynia 'Silver Prolific'

    Wisteria
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas

Produkty 8

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko