Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Glediczja (Gleditsia)

Glediczja (Gleditsia), znana także pod nazwą iglicznia, to wciąż jeszcze mało znane w Polsce drzewo. Ale zwróć na nią uwagę, bo dzięki masywnej koronie i długim, często rozgałęzionym cierniom, które wyrastają wprost z pnia i konarów, gatunek naprawdę robi wrażenie. Spodobają Ci się także liście glediczji, które są drobne i delikatne, poruszane najmniejszym ruchem powietrza. Niezwykle efektowne są także strąki glediczji: płaskie, czerwonobrązowe i bardzo dobrze widoczne na drzewie, zwłaszcza zimą, po opadnięciu liści. 

Charakterystyczną cechą glediczji są wyrastające z pnia ciernie, ale ich obecność może Cię zniechęcić, zwłaszcza jeśli masz dzieci. Wówczas możesz wybrać formę bezcierniową, która jest równie piękna, ale nie jest uzbrojona w ciernie. Cierni nie mają także odmiany glediczji o barwnych liściach. 

Jak wygląda glediczja

Glediczje to duże drzewa, dorastające do kilkudziesięciu metrów, o grubym pniu i niezbyt mocno rozgałęzionych, grubych konarach. U gatunku z pnia wyrastają bardzo duże i ostre ciernie, odmiany zwykle są ich pozbawione.
Kontrastem dla zwalistego pnia są liście: złożone pierzasto, długie, ale składające się z wielu drobnych, delikatnych listków. Oprócz zielonolistnej glediczji trójcierniowej możesz wybrać odmiany o liściach żółtych lub bordowych.
Kwiaty glediczji są raczej niepozorne i mogą nie robić na Tobie wrażenia, ale na pewno zwrócisz uwagę na owoce czyli pokaźne, płaskie, lekko skręcone, czerwonobrązowe strąki. 

Właściwości i zastosowanie glediczji

Glediczja jest wartościowym i oryginalnym drzewem ozdobnym, które możesz posadzić w dużym ogrodzie, najlepiej jako soliter, chociaż w grupie drzew prezentuje się równie efektownie. Glediczje, a zwłaszcza ich bezcierniowe odmiany, są świetnym drzewem alejowym, sadzonym wzdłuż chodników i deptaków. Wybierając barwne odmiany glediczji uzyskasz drzewo nie tylko o atrakcyjnej formie, ale i w intrygującym kolorze, który będzie się wyróżniał wśród zieleni innych drzew. 

W Polsce glediczja jest traktowana wyłącznie jako roślina ozdobna, ale jej młode strąki nadają się do jedzenia po ugotowaniu, podobnie jak młode nasiona przypominające w smaku groszek. Strąki glediczji należały do pokarmów rdzennej ludności Ameryki Północnej, skąd glediczja pochodzi. Jeśli lubisz poznawać nowe smaki i eksperymentować z jedzeniem, może spróbujesz młodych strąków glediczji?

Najpopularniejsze odmiany glediczji

Wymagania glediczji

  • Uprawa glediczji nie jest skomplikowana, ponieważ jest to drzewo bez specjalnych wymagań. Najlepsza pod uprawę glediczji jest gleba żyzna, przepuszczalna, o wysokiej zawartości próchnicy, ale wysoka tolerancja powoduje, że glediczje posadzone na glebach o gorszych właściwościach rosną tylko nieznacznie słabiej.
    Glediczje mogą rosnąć na glebach ubogich w azot, ponieważ - jak inne rośliny z rodziny bobowatych (Fabaceae) - dzięki bakteriom symbiotycznym mogą korzystać z azotu atmosferycznego. 
  • Chociaż glediczja pochodzi z cieplejszego klimatu, bardzo dobrze znosi nasze zimy. Nie zaobserwowaliśmy żadnych uszkodzeń mrozowych, może poza wierzchołkami najmłodszych pędów, które nie zdążyły zdrewnieć przed zimą. W żaden sposób nie wpływa to na ogólną kondycję rośliny. Jeśli tak się zdarzy, po prostu przytnij zaschnięty wierzchołek, a glediczja wkrótce wypuści liście z niżej umieszczonych pąków. 
  • Posadź glediczję w miejscu słonecznym, wtedy będzie rosła najładniej. Zwłaszcza barwne odmiany wymagają słońca, aby w pełni się wybarwić.
  • Ciernie glediczji są długie i ostre, mogą ranić. Niebezpieczne mogą być szczególnie dla małych, nieostrożnych dzieci. Alternatywą mogą być odmiany bezcierniowe, w tym odmiany barwne. 

Uprawa i pielęgnacja glediczji

  • Unikaj nadmiernego nawożenia azotem, glediczja może korzystać z azotu atmosferycznego. 
  • Cięcie glediczji nie jest potrzebne, usuwaj jedynie uszkodzone lub nadłamane pędy. 

Czym wyróżniają się nasze sadzonki?

Glediczje rozmnażane w Szkółkach Konieczko wyróżniają się najwyższą jakością i bardzo dobrą kondycją. Posadź je w swoim ogrodzie, aby uzyskać piękne i zdrowe drzewa, które mogą stać się dumą Twojego ogrodu.

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko