Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Rośliny na gleby wapienne

Rośliny na gleby zasadowe (wapienne)

Odczyn gleby wyrażany przez pH jest jednym z parametrów, od których zależy prawidłowy wzrost roślin. Odczyn czyli kwasowość gleby zależy od obecności w glebie jonów odkwaszających, czyli przede wszystkim wapnia (Ca), ale także magnezu (Mg). Gleby kwaśne, czyli o niskim pH to te, w których zawartość wapnia jest bardzo niska. 

Gleby zasadowe są też nazywane wapiennymi i charakteryzują się wysokim poziomem wapnia. 

Odczyn gleby zależnie od wartości pH przedstawiono poniżej

odczyn gleby

pH

zasadowy

> 7,2

obojętny

6,6-7,2

lekko kwaśny

5,6-6,5

kwaśny

4,6-5,5

bardzo kwaśny

<4,5


Większość roślin preferuje gleby o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Wiele z nich charakteryzuje się wysoką tolerancją i dobrze rośnie także poza odczynem optymalnym. Preferują one gleby obojętne, ale posadzone w podłożu kwaśnym lub zasadowym także będą rosły prawidłowo, chociaż trochę słabiej. Specjalną grupę stanowią rośliny kwasolubne, które wymagają podłoża kwaśnego lub bardzo kwaśnego, a w glebach o wyższym odczynie podlegają chorobom fizjologicznym, nie rosną, a nawet zamierają. 

Zasadowy odczyn podłoża do pewnego stopnia jest dobrze tolerowany przez większość gatunków. Gleby zasadowe zwykle charakteryzują się także dobrą żyznością i wysoką zawartością próchnicy, są więc korzystne dla wzrostu i rozwoju wielu roślin. Nie można na nich uprawiać roślin kwasolubnych.

Jakie rośliny na gleby wapienne (zasadowe)?

Na glebach wapiennych najlepiej jest uprawiać gatunki, które naturalnie rosną na glebach wapiennych. Należą do nich m.in. 

  • sosna bośniacka Pinus heldreichii (w odróżnieniu od pozostałych sosen, które preferują lekko kwaśny odczyn podłoża)
  • żywotnik zachodni Thuja occidentalis (wbrew obiegowej opinii, jakoby żywotnik zachodni czyli popularna tuja wymagał zakwaszania gleby)
  • wiąz Ulmus
  • brzostownica Zelkova
  • cisy Taxus
  • judaszowiec Cercis
  • bukszpan Buxus
  • budleja Buddleia
  • lawenda Lavendula
  • perukowiec Cotinus
  • karagana Caragana

Pamiętaj jednak, że większość gatunków (poza typowymi roślinami kwasolubnymi) będzie rosnąć dobrze na glebach zasadowych, nawet do pH 7,5-8. Natomiast odczyn wyższy od 8 charakteryzuje gleby, w których trudno jest uprawiać jakiekolwiek rośliny poza kilkoma gatunkami wybitnie zasadolubnymi

Rośliny kwasolubne na glebach zasadowych?

Sadzenie roślin kwasolubnych w gruncie na glebach wapiennych mija się w celem. Próba zakwaszania podłoża w takim przypadku nie zdaje egzaminu, ponieważ nawóz zakwaszający jest szybko neutralizowany przez wapń z gruntu  i odczyn z powrotem szybko rośnie. 

Sposobem na uprawę roślin kwasolubnych w ogrodzie lub na działce z glebą zasadową, jest sadzenie ich w izolowanych pojemnikach, szczelnie oddzielających podłoże od otoczenia. Może to być duża donica, wiadro, a nawet worek z grubej, wytrzymałej folii. W pojemniku muszą znaleźć się otwory drenażowe, a na spodzie powinien znajdować przepuszczalnym materiał, np. żwir. Pojemnik należy wypełnić kwaśnym podłożem, typowym dla roślin kwasolubnych i umieścić w dołku wykopanym w ziemi. Aby pojemnik spełniał swoją rolę, jego brzeg musi wystawać powyżej powierzchni podłoża.

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko