Realizujemy zamówienia planowo

Kup teraz. Paczki wysyłamy do 48h od poniedziałku do środy aby dotarły do Ciebie przed weekendem. Obsługujemy zamówienia online, telefoniczne i w naszej szkółce.

Funkia 'Golden Tiara'

Hosta 'Golden Tiara'
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Paczki wysyłamy od poniedziałku do środy

Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Hosta 'Golden Tiara'


Miniaturowa funkia o pięknym zabarwieniu liści, wyselekcjonowana dość dawno, bo w roku 1977 przez R. Savory’ego z hosty Nakai'ego. Jej wymiary są naprawdę niewielkie i można zmieścić ją dosłownie w każdym miejscu w ogrodzie, a poza tym bardzo łatwo uprawia się ją w donicach i innych pojemnikach, na balkonach lub tarasach. Funkia ta dorasta zaledwie do 10-15 cm wysokości, rozrasta się natomiast silniej na szerokość do około 30-50 cm szerokości, przez co przybiera postać nieco spłaszczonych, kompaktowych kęp. Jej liście być może wielkością nie dorównują innym funkiom, mają do 8 cm długości i około 6 cm szerokości, jednak ich kolor jest bardzo przyjemny dla oka. Mają sercowaty, nieraz niemal okrągły kształt, są pofalowane na brzegach, centrum blaszki jest jasnozielone, otoczone jasnożółtym, nieregularnym marginesem. Kolory te są bardzo trwałe i raczej nie ulegają większym wahaniom w ciągu sezonu.


Odmiana kwitnie dość długo, od czerwca aż do pierwszych mrozów. Łodygi kwiatostanowe są dużo wyższe niż cała roślina, dorastają do 55 cm wysokości. Kwiaty są dzwonkowate, w kolorze jasno lawendowym. Ze względu na to iż funkia ta charakteryzuje się dość szybkim wzrostem, może służyć jako roślina zadarniająca cieniste miejsca pod drzewami lub krzewami. Jak większość funkii preferuje gleby wilgotne, żyzne i lekko kwaśne np. z dodatkiem torfu. Najlepiej czuje się na stanowiskach cienistych z niewielką ilością przedpołudniowego słońca, osłoniętych od wiatru. W naszych warunkach klimatycznych jest całkowicie mrozoodporna, podobnie jak większość funkii. Odmiana ta ładnie będzie się prezentować wzdłuż zacienionych alejek, na obrzeżach rabat lub oczek wodnych.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Waga sadzonki [kg] 1.8000
Pokrój wzniesiony
Stanowisko cieniste, półcieniste
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody skalne, ogrody orientalne, ogrody miejskie, rabaty, parki, pokrycie powierzchni i zadarnienie
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Docelowa rozpiętość do 0,5m
Docelowa wysokość od 0,2m do 0,5m
Pochodzenie brak info
Intensywność zapachu kwiatów lekko pachnące
Pora kwitnienia późne lato
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne półcień, pełny cień
Walory ozdobne ciekawy pokrój, wielobarwność, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, bardzo długie kwitnienie, kwitnie w cieniu