Realizujemy zamówienia bezpiecznie i planowo

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu do 48h (kompletacja i nadanie). Obsługujemy tylko i wyłącznie zamówienia złożone online lub telefonicznie.

Funkia 'Fragrant Queen'

Hosta 'Fragrant Queen'
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Hosta 'Fragrant Queen'


Jedna z niewielu funkii o pachnących kwiatach, wyselekcjonowana w roku 2008 prze Jana van den Topa oraz D. van Eechaute z hosty ‘Fragrant King’. W odróżnieniu od odmiany rodzicielskiej hosta ta charakteryzuje się bardziej wzniesionym, pionowym pokrojem, osiąga średnie rozmiary, dorasta do około 40 cm wysokości i 60 cm szerokości. Cechuje się średnim, ale zadawalającym tempem wzrostu, podobnym w zasadzie do tempa wzrostu odmiany rodzicielskiej. Liście również są podobne do liści rodzica z pewnymi jednak różnicami. Są duże, mogą nawet osiągać do 22 cm długości i 17 cm szerokości, mają bardzo ładny kształt sercowaty lub niemal okrągły, są ostro zakończone, gładkie i lekko lśniące. Ich centrum jest ciemnozielone, otoczone szerszym niż u rodzica, początkowo żółtozielonym, a z czasem zmieniającym się na kremowy, nieregularnym marginesem, który delikatnymi smugami zachodzi do centrum liścia.

Kwiaty pojawiają się późnym latem, często dopiero w sierpniu, ale za to kwitną jeszcze we wrześniu. Zebrane są w kwiatostany na wysokich do 60 cm łodygach kwiatostanowych, mają kolor jasnolawendowy, nieraz prawie biały, a przy tym wydzielają bardzo przyjemny zapach, czym może się pochwalić niewiele host. Podobnie jak odmiana rodzicielska hosta ta jest odporna na promieniowanie słoneczne i raczej nie wymaga sadzenia w zupełnym cieniu, większa ilość słońca raczej jej nie zaszkodzi, ale najlepiej sadzić ją na stanowiskach półcienistych. Co istotne hosta ta do późnej jesieni pozostaje w pełni wigoru, a kolor jej liści nie ulega zmianie, przez co aż do późnej jesieni zdobi nasz ogród. Najlepiej sadzić ją na rabatach z innymi bylinami, ale może też służyć do otaczania oczek wodnych. . Najlepiej rośnie na glebach luźnych, żyznych i próchnicznych, o obojętnym lub lekko kwaśnym pH, najlepiej podsypanych torfem lub kompostem. Podłoże pod uprawę powinno być stale umiarkowanie wilgotne, w gorące lata należy zwiększyć częstotliwość podlewania.


Więcej informacji
Pojemnik C2 – okrągły – 2l
Waga sadzonki 2.0000
Pokrój wzniesiony
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość do 0,5m
Docelowa wysokość od 0,2m do 0,5m
Intensywność zapachu kwiatów lekko pachnące
Barwa liści / igieł pstre, dwubarwne liście i obrzeżone
Pora kwitnienia późne lato
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne półcień, pełny cień
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
Stanowisko cieniste, półcieniste
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody skalne, ogrody orientalne, ogrody miejskie, rabaty, parki, pokrycie powierzchni i zadarnienie
Walory ozdobne ciekawy pokrój, wielobarwność, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, bardzo długie kwitnienie, kwitnie w cieniu