Wysyłka roślin rozpoczęta

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 24h.

Funkia babkowata

Hosta plantaginea
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 

paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł
odbiór osobisty: 0,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników.

Hosta plantaginea


To nietypowa funkia, która zamiast liśćmi wyróżnia się przepięknymi, liliowymi kwiatami. Jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej pożądanych funkii, jej kwiaty są wprost zniewalające, powalają nie tylko wyglądem ale też aromatycznym zapachem, który przywodzi na myśl babie lato, i każdy kto ma tę funkię w ogrodzie zapewne będzie kojarzył koniec lata z tym właśnie zapachem. Nazwa rośliny zapewne wywodzi się od kształtu jej liści, które poniekąd przypominają liście babki lekarskiej, szczególnie swym głębokim unerwieniem, choć być może jest to zbyt daleko idące porównanie.

Liście funkii babkowatej mają raczej bardziej sercowaty kształt, są lekko falowane na brzegach, a w dodatku delikatnie błyszczące i gładkie. Początkowo młode liście są raczej jasnozielone, później ciemnieją. Kwiaty pojawiają się zwykle pod koniec sierpnia, czasem okres kwitnienia przeciąga się aż do wczesnej jesieni. Kwiaty jak już wspomniano mają piękny liliowaty kształt, są przy tym niewiarygodnie wręcz śnieżnobiałe i duże, w dodatku posiadają niezwykła cechą, a mianowicie rozwijają się przeważnie pod wieczór, co umila letnie wieczorne spacery i dodatkowo przemawia za posadzeniem tej rośliny w ogrodzie. Kwiaty są umieszczone na osobnych, grubych, pędach kwiatostanowych, a same kwiatostany są bardzo obfite. Funkia babkowata dość szeroko się rozrasta, nawet na 1m średnicy i osiąga wysokość przeciętnie do 50 cm.

Można ją z powodzeniem sadzić w ogrodzie, pamiętając by na jesieni lekko ją ściółkować, a w przypadku suchej i jałowej gleby, obficie podlewać i dodać do gleby trochę kompostu lub przefermentowanego obornika. Najlepiej jednak sadzić tę funkię na glebach żyznych, gliniastych i stale wilgotnych, a przede wszystkim bogatych w próchnicę. Stanowisko pod jej uprawę powinno być raczej cieniste i ciepłe, osłonięte przed wiatrem co zabezpieczy glebę przed zbyt dużym przesuszeniem. Z reguły funkie są mrozoodporne i starsze rośliny wytrzymują praktycznie każdą temperaturę bez dodatkowego okrywania na zimę.

Więcej informacji
Typ rośliny byliny
Pokrój wzniesiony
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość do 0,5m
Docelowa wysokość od 0,2m do 0,5m
Intensywność zapachu kwiatów lekko pachnące
Barwa liści / igieł zielone
Pora kwitnienia późne lato
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne półcień, pełny cień
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
Stanowisko cieniste, półcieniste
Zastosowanie do ogrodów przydomowych, ogrody skalne, ogrody orientalne, ogrody miejskie, rabaty, parki, pokrycie powierzchni i zadarnienie
Walory ozdobne ciekawy pokrój, wielobarwność, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, bardzo długie kwitnienie, kwitnie w cieniu