Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Dereń skrętolistny (Cornus alternifolia)

Dereń skrętolistny (Cornus alternifolia) pochodzi z Ameryki Północnej i jest niewielkim drzewem lub krzewem o bardzo dekoracyjnym, piętrowym pokroju. Jest podobny do bardziej znanego derenia pagodowego, a przy tym jest odporniejszy i łatwiejszy w uprawie.

Jak wygląda dereń skrętolistny?

Dereń skrętolistny może dorastać nawet do 8 m wysokości i 10 m rozpiętości korony, ale zwykle jest niższy, zwłaszcza w naszych warunkach. W Polsce dojrzałe okazy rzadko przekraczają 4-6 m wysokości. 
Charakterystyczną cechą derenia skrętolistnego jest jego pagodowy, piętrowy pokrój utworzony przez pędy boczne, które wyrastają z pnia pod kątem prostym i w regularnych odstępach, tworząc kolejne poziomy. Typowy dla gatunku jest także układ liści, które wyrastają z pędów skrętolegle, często na szczytach pędów tworząc skupiska przypominające okółki. To odróżnia go od pozostałych dereni, u których liście rozmieszczone są naprzeciwlegle. 
Liście derenia skrętolistnego są cienkie i delikatne, z zaostrzonym wierzchołkiem i wyraźnymi, równolegle biegnącymi nerwami. Są ciemnozielone z góry i sinozielone od spodu. Jesienią ładnie przebarwiają się na czerwono.

Jak kwitnie dereń skrętolistny?

Dereń skrętolistny kwitnie w maju, kwiaty mają kolor kremowy, są drobne i są zebrane w pokaźne, płaskie baldachy. Kwiatostany są rozmieszczone wzdłuż gałęzi, dodatkowo uwydatniając ich poziome, piętrowe ułożenie. 
Owoce derenia skrętolistnego to kuliste, niewielkie pestkowce, które po dojrzeniu mają kolor niebieskoczarny. Dodatkowego uroku dodają im czerwone szypułki, na których są umieszczone.

Jakie wymagania ma dereń skrętolistny?

Dereń skrętolistny preferuje gleby wilgotne, ale przepuszczalne, żyzne i zasobne. Młode krzewy są wrażliwe na suszę, starsze dobrze znoszą okresowe niedobory wody. Preferują lekko kwaśny odczyn podłoża. 
Stanowisko do uprawy derenia skrętolistnego powinno być słoneczne lub półcieniste, co odpowiada jego naturalnemu siedlisku. W naturze gatunek rośnie w podszycie widnych lasów i na ich obrzeżach. Krzew jest w pełni mrozoodporny i nie wymaga zabezpieczenia na zimę. Może być uprawiany w całej Polsce. 

Kiedy można sadzić dereń skrętolistny?

Jeśli sadzonki derenia skrętolistnego zostały nabyte w doniczkach, można je sadzić do gruntu w dowolnym czasie, o ile ziemia nie jest zamarznięta. Krzewy z gołym korzeniem mogą być sprzedawane i sadzone jedynie w okresie bezlistnym, tj. wczesną wiosną i późną jesienią. Także przesadzanie rosnących już krzewów jest zalecane jedynie w okresie spoczynku, gdy krzew jest pozbawiony liści. 

Jak przycinać dereń skrętolistny?

Dereń skrętolistny nie wymaga przycinania, ponieważ samodzielnie formuje swój naturalny pokrój, który jest jego największym walorem. Jeśli konieczne jest zmniejszenie jego rozmiaru ze względu na małe rozmiary ogrodu lub posadzenie go w nieodpowiednim miejscu, należy robić to ostrożnie i równomiernie ze wszystkich stron, aby nie zaburzyć typowego układu gałęzi. Cięcie należy wykonywać wczesną wiosną, przez rozpoczęciem wegetacji.
Cięciem, które należy w miarę potrzeb wykonać, jest cięcie sanitarne, polegające na usuwaniu pędów uszkodzonych, chorych i suchych. 

Co posadzić obok derenia skrętolistnego?

Dereń skrętolistny najlepiej prezentuje się, gdy rośnie samotnie, w dużym odstępie od innych drzew i krzewów. Wówczas ma możliwość w pełni rozwinąć swój charakterystyczny kształt. Dereń skrętolistny jest dużym krzewem lub drzewem, rozrasta się nawet na szerokość 6-8 m. Wybierając dla niego miejsce, trzeba mieć na uwadze jego docelowe rozmiary. Najlepiej posadzić go na trawniku lub na rabacie wysypanej korą lub kamykami albo wysadzonej niskimi roślinami okrywowymi, np. runianką, bluszczem (trzeba pilnować, by bluszcz nie zaczął wspinać się po pniu derenia, gdyż z czasem może go osłabić, a nawet “udusić”), konwalią majową albo niskimi irgami. 

Jakie jest zastosowanie derenia skrętolistnego?

Dereń skrętolistny nadaje się zarówno do ogrodów przydomowych, jak i do parków i osiedli. Jest doskonałym soliterem, ozdobnym niemal przez cały rok, ponieważ w okresie bezlistnym dekoracyjne są jego nagie, stylowo ułożone pędy. 

Najpopularniejsze odmiany derenia skrętolistnego

Dereń skrętolistny - gatunek o typowych cechach, dorasta do 5-6 m wysokości
Dereń skrętolistny ‘Argentea’ wyróżnia się widoczną na liściach białą, nierówomierną obwódką, czasami wybarwiającą się na różowo
Dereń skrętolistny ‘Silver Giant’ - rośnie wolniej, dorasta do 3-4 m wysokości. Liście z wąskim, białym lub białoróżowym marginesem
Dereń skrętolistny ‘Winter Orange’ - dorasta do 3 m i charakteryzuje się przepięknymi, jesiennymi przebarwieniami liści w odcieniach pomarańczu
Dereń skrętolistny ‘Yellow Spring’ - odmiana o żółtym zabarwieniu młodych liści, często z różowym refleksem

 

Pokaż więcej
Pokaż mniej

Produkty 8

Ustaw kierunek malejący
na stronę
  1. Dereń skrętolistny 'Yellow Spring'

    Cornus alternifolia
    szczepienie
    Ocena:
    100%
    51,95 zł
    Dostępny
  2. Dereń skrętolistny

    Cornus alternifolia
    roślina z siewu
    Ocena:
    100%
    51,95 zł
    Dostępny
  3. Dereń skrętolistny 'Argentea'

    Cornus alternifolia
    szczepienie
    Ocena:
    100%
    57,95 zł
    Dostępny
  4. Dereń skrętolistny 'Silver Giant'

    Cornus alternifolia
    szczepienie
    Ocena:
    100%
    57,95 zł
    Dostępny
  5. Dereń skrętolistny 'Winter Orange'

    Cornus alternifolia
    Ocena:
    100%
    55,95 zł
    Wyprzedane
  6. Dereń skrętolistny 'Mintspot'

    Cornus alternifolia '
    Ocena:
    100%
    57,95 zł
    Wyprzedane
  7. Dereń skrętolistny 'Golden Shadows'

    Cornus alternifolia
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas
  8. Dereń skrętolistny 'Goldfinch'

    Cornus alternifolia
    0,00 zł
    Atlas

Produkty 8

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko