Realizujemy zamówienia bezpiecznie i planowo

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu do 48h (kompletacja i nadanie). Obsługujemy tylko i wyłącznie zamówienia złożone online lub telefonicznie.

Dereń pomarszczony

Cornus rugosa
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
9,50 zł
W produkcji

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Cornus rugosa

Ciekawy gatunek derenia porastający naturalnie tereny Ameryki Północnej. Jest to średniej wielkości krzew o umiarkowanym tempie wzrostu, docelowo może osiągnąć około 3 m wysokości i podobną szerokość. Cechuje się nieregularną, luźną i rozłożystą koroną, która z wiekiem stopniowo się zagęszcza. Charakterystyczne są liście tego gatunku, są one duże, jajowate, zielone, na ich powierzchni widoczne jest wyraźne, głębokie unerwienie, a także poprzeczne, mało wyraziste u młodych i bardziej widoczne u starszych liści karbowanie, dzięki któremu gatunek ten nosi właśnie taką, a nie inną nazwę. Liście na jesieni przebarwiają się na bardzo atrakcyjny fioletowo czerwony kolor i długo pozostają na krzewie, nieraz do końca jesieni.

Gatunek ten kwitnie dość późno, bo dopiero w czerwcu. Kwiaty przypominają te występujące u pospolicie u nas występujących gatunków dereni, są drobne, białe, zebrane w nieduże, parasolowate kwiatostany. Pod koniec sierpnia ich miejsce zastępują ładne, okrągłe owoce, przeważnie w kolorze białym, rzadziej bladoniebieskim, wspaniale kontrastujące z jesiennym zabarwieniem liści. Pozostają na krzewie równie długo jak liście. Dereń pomarszczony jest jeszcze dość rzadko spotykany u nas w uprawie, ale godny polecenia, jako że jest rośliną całkowicie mrozoodporną i mało wymagającą w uprawie. Jego kolorystyka również jest dużym atutem, gdyż można z jego pomocą tworzyć wielobarwne rabaty np. z zielonymi lub żółtymi iglakami w tle. Dobrze prezentuje się rosnąc wśród innych roślin wzdłuż ścieżek, zarówno pojedynczo jak i w grupach. Dobrze rośnie na glebach żyznych, wilgotnych lub umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C2 – okrągły – 2l
Waga sadzonki 2.0000
Pokrój wzniesiony
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 2m do 3m
Docelowa wysokość od 2m do 3m
Rodzaj owoców ozdobne
Barwa kwiatów białe
Intensywność zapachu kwiatów bez zapachu
Barwa liści / igieł zielone
Pora kwitnienia wczesna wiosna
Odporność na mrozy bardzo dobra
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie ogrody przydomowe, ogrody miejskie, pojemniki, szpalery, zieleń publiczna, żywopłoty, parki, do formowania
Walory użytkowe na żywopłoty, na żywopłoty wysokie
Walory ozdobne ciekawy pokrój, dekoracyjne owoce, wielobarwność, dekoracyjne liście, ozdobne kwiaty, ozdobne pędy, przebarwiają się jesienią , bardzo długie kwitnienie, kwitnie w cieniu