Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Dąb czerwony (Quercus rubra)

Pochodzący ze wschodniej Ameryki Północnej gatunek dębu, dobrze zadomowiony w Polsce. Sadzony w polskich lasach na przełomie XVIII i XIX wieku, zaklimatyzował się i zaczął się rozprzestrzeniać samoistnie. Obecnie traktowany jako gatunek inwazyjny, zagrażający rodzimym ekosystemom poprzez wypieranie gatunków miejscowych i zmianę warunków bytowania innych roślin, także prowadzącą do zmniejszania ich populacji. 

Szybko rosnące dęby czerwone (Quercus rubra) stanowią mocną konkurencję dla bardziej wymagających i rosnących wolniej drzew, w tym dębu szypułkowego i bezszypułkowego. Opadająca jesienią duża masa trudno rozkładających się liści pogarsza warunki wzrostu roślin runa leśnego. Dodatkowo, duża ekspansywność (tj. szybki wzrost, wytwarzanie dużej ilości łatwo kiełkujących nasion i duża tolerancja co do warunków glebowych) gatunku powoduje, że porasta on także tereny obecnie niezalesione, np. murawy kserotermiczne. 

Obecnie prowadzona gospodarka leśna przewiduje eliminację, a przynajmniej zmniejszenie liczebności dębu czerwonego w lasach.

Jak wygląda dąb czerwony?

Dąb czerwony jest bardzo atrakcyjnym drzewem. Rośnie szybko, tworząc prosty pień o gładkiej korze i szeroką, rozłożystą, regularną koronę. Liście ciemnozielone, błyszczące, z ostro zakończonymi klapami, jesienią pięknie się przebarwiają. Zwłaszcza drzewa rosnące w pełnym słońcu zachwycają spektakularnymi, jaskrawymi jesiennymi kolorami w odcieniach czerwieni, pomarańczu i bordo. 

Dąb czerwony zaczyna owocować już po 25 latach, czyli znacznie wcześniej, niż rodzime dęby. Jego żołędzie są kuliste lub lekko podłużne, wyrastają na krótkich szypułkach. 

Wymagania dębu czerwonego

Dąb czerwony rośnie szybciej i ma wymagania niższe niż dąb szypułkowy i bezszypułkowy. Toleruje gleby słabsze, mniej zasobne i przesychające. Lepiej znosi również zacienienie, a także zanieczyszczenie powietrza i zasolenie gleby. Spośród uprawianych w Polsce dębów, dąb czerwony jest najłatwiejszy w utrzymaniu.

Zastosowanie dębu czerwonego

Niepożądany w lasach i naturalnych ekosystemach dąb czerwony jest bardzo wartościowym drzewem alejowym, chętnie sadzonym także w miastach, w parkach i ogrodach przydomowych. Posadzony wzdłuż ulicy, w parku lub w dużym ogrodzie w krótkim czasie zapewni użyteczny cień oraz piękny wygląd. 

Odmiany dębu czerwonego

Najpopularniejszą odmianą debu czerwonego jest ‘Aurea’, wyróżniająca się złocistym, bardzo atrakcyjnym kolorem liści w ciągu sezonu wegetacyjnego. Jesienią liście tego dębu stają się jaskrawo pomarańczowe.

Pokaż więcej
Pokaż mniej

1 elementu

Ustaw kierunek malejący
na stronę
  1. Dąb czerwony 'Aurea'

    Quercus rubra
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas

1 elementu

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko