Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Czeremcha (Prunus)

Czeremcha największe wrażenie robi wiosną, kiedy wśród ciemno zabarwionych liści pojawiają się długie i okazałe grona drobnych kwiatów. Kwiaty czeremchy nie tylko pięknie wyglądają, obficie pokrywając całe drzewo, ale także delikatnie pachną, a przy tym wabią pszczoły i inne owady zapylające, dostarczając im dużych ilości nektaru i pyłku.
Występujące w naturze czeremchy mają ciemnozielone liście i białe kwiaty, ozdobne odmiany czeremchy mogą mieć liście bordowe i kwitnąć na różowo.
Popularna w niemal całej Polsce czeremcha pospolita posiada wiele nazw lokalnych, nawiązujących do charakterystycznego zapachu kory lub cierpkiego smaku owoców. Zależnie od rejonu, czeremchę można spotkać pod nazwą: smrodynia, czeremucha, koterba, śliwa kocierpka, korcipa. 

Skąd pochodzi i gdzie występuje czeremcha?

Czeremcha należy do dużego i zróżnicowanego rodzaju Prunus, obejmującego m.in. śliwę, wiśnię, czereśnię, migdałek i laurowiśnię. Znanych jest kilka gatunków czeremchy, przy czym najpopularniejsza jest pochodząca z Europy i Azji, rodzima i powszechna w całej Polsce czeremcha pospolita (Prunus padus) i pochodząca z Ameryki, inwazyjna w Polsce czeremcha późna zwana też amerykańską (Prunus serotina).
Czeremchy naturalnie rosną na stanowiskach mokrych i wilgotnych, na ciężkich, gliniastych glebach. Najczęściej spotykane w dolinach rzek, w lasach łęgowych i na obrzeżach lasów liściastych.

Jak wygląda czeremcha?

Czeremcha jest drzewem, często wielopniowym, albo dużym, szerokim krzewem. Rośnie bujnie, dorasta maksymalnie do 10-12 m wysokości. Tworzy zwartą, zaokrągloną, szeroką koronę, mocno zacieniającą podłoże. Kora czeremchy jest gładka, ciemnobrązowa, o charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu. Liście pojedyncze, eliptyczne, gładkie i błyszczące.

Jak kwitnie czeremcha?

Czeremcha kwitnie wiosną, po rozwoju liści. Kwiaty czeremchy są kremowe lub białe, małe, ale zebrane w okazałe, długie (nawet do 15 cm), gęste, zwisające grona. Kwiaty czeremchy są pachnące i miododajne. 

Jak owocuje czeremcha?

Owocem czeremchy jest niewielki pestkowiec, o średnicy nie przekraczającej 7-8 mm, początkowo zielony, w miarę dojrzewania czerwieniejący, a następnie czarny, błyszczący. Owoce wyrastają w gronach. Są jadalne, chociaż cierpkie. Po rozgnieceniu mocno brudzą. 

Zastosowanie owoców czeremchy

Chociaż przeważającą część owocu stanowi pestka, a znajdujący się pod skórką miąższ ma niewielką grubość i dodatkowo jest on mocno cierpki, nie brakuje amatorów charakterystycznego smaku owoców czeremchy. Nadają się one do spożywania na surowo, jak i na przetwory. Uwaga: nie należy przesadzać z ich jedzeniem, ponieważ większe ilości owoców czeremchy mogą działać przeczyszcająco.
Owoce czeremchy zawierają znaczne ilości witamin, kwasów organicznych i minerałów, m.in. potasu, fosforu i wapnia. Są także bardzo skutecznym przeciwutleniaczem dzięki wysokiej zawartości karotenoidów, flawonoidów i tanin. Wspomagając pracę wątroby pomagają w detoksykacji organizmu. Dzięki zawartości wit. C i rutyny, poprawiają odporność i pomagają zwalczać infekcje.
Ze względu na dużą ilość trwałych barwników, owoce czeremchy były stosowane do barwienia np. wina, a także tkanin.  

Jakie wymagania ma czeremcha?

Czeremcha preferuje gleby żyzne, wilgotne lub nawet mokre, ciężkie. Ze względu na dobrze rozwinięty, głęboki system korzeniowy, dobrze rośnie nawet na glebach lekkich i piaszczystych, jeśli ma dostęp do niezbyt głębokich wód gruntowych. Za młodu znosi lekki cień. Jest w pełni mrozoodporna. 

Gdzie sadzić czeremchę?

Ze względu na bardzo brudzące owoce, należy unikać sadzenia czeremchy przy chodnikach, budynkach i tarasach, a także nad ławkami. Najlepiej jest jej wybrać miejsce zapewniające jej potrzebną przestrzeń. Bardzo dobrze rośnie nad strumykami i oczkami wodnymi.

Jak sadzić czeremchę?

Czeremchę z pojemników można sadzić w dowolnym terminie, jedynym przeciwwskazaniem jest zamarznięta gleba. Młode drzewka z gołym korzeniem należy sadzić późną jesienią lub wczesną wiosną, kiedy są one pozbawione liści i są w okresie spoczynku. 

Jak uprawiać czeremchę?

Czeremcha w czasie swojego wzrostu nie wymaga żadnych zabiegów cięcia ani zabezpieczenia przed mrozami. Czeremcha pospolita jest dość często atakowana przez mszyce. Zwalczanie szkodników jest szczególnie istotne w przypadku młodych drzewek, które przy silnym porażeniu mogą być znacznie osłabione w wyniku żerowania mszyc.

Gatunki i odmiany czeremchy:

Czeremcha pospolita - rodzimy gatunek, obficie kwitnące i miododajne drzewo
Czeremcha pospolita ‘Colorata’ o bordowych liściach i różowych kwiatach. Serdecznie polecamy tę odmianę do założeń kolorystycznych!
Czeremcha wirginijska ‘Canada Red’ - kwitnąca na biało odmiana o bordowych liściach. Co ciekawe, młode liście są zielone, dopiero późną wiosną zmieniają barwę

Wpływ czeremchy na otoczenie (znaczenie biocenotyczne)

Czeremcha pospolita jest gatunkiem rodzimym. Wchodzi w skład naturalnych ekosystemów, zwiększa ich bioróżnorodność i pozwala na zachowanie względnej równowagi.
Inaczej jest z czeremchą amerykańską, zawleczoną spoza naszego kontynentu i nieopatrznie wprowadzoną do polskich lasów w XIX w. Gatunek ten jest bardzo inwazyjny, intensywnie rozmnaża się i rozprzestrzenia przez nasiona. Rośnie szybko i wygrywa konkurencję z rodzimymi drzewami, skutecznie je wypierając. Znacznie utrudnia naturalne odnawianie się lasu, ponieważ zajmuje świeżo ogołocone powierzchnie i poprzez zacienienie podłoża, utrudnia lub wręcz uniemożliwia kiełkowanie i wzrost bardziej wartościowych gatunków. 

Czy warto uprawiać czeremchę?

Czeremcha pospolita, a także jej bardzo atrakcyjne odmiany o barwnych liściach i kwiatach, to wartościowe drzewo, atrakcyjne z wyglądu i o miododajnych kwiatach. Owoce, o znacznych walorach prozdrowotnych, nadają się na przetwory, a także wabią do ogrodu liczne ptaki.
Zalecamy natomiast rozwagę w sadzeniu czeremchy amerykańskiej, która jest gatunkiem inwazyjnym, bardzo eksansywnym, zaburzającym równowagę w polskich lasach. 

Przepisy kulinarne

Na przetwory nadają się zarówno owoce czeremchy pospolitej, jak i amerykańskiej. Należy je zbierać, kiedy są już dobrze dojrzałe: są wtedy czarne i, pomimo cierpkości, da się w nich wyczuć także smak słodki.

Przecier z owoców czeremchy

1 kg dojrzałych, obranych i wypłukanych owoców czeremchy
0,5 kg cukru
pół szklanki wody
Owoce i cukier wsypać do rondla, podlać wodą i podgrzewać na średnim ogniu. Gotować, od czasu do czasu mieszając, aż miąższ oddzieli się od pestek. Wówczas przetrzeć przez sito, odrzucając pozostałe na sicie pestki i skórki.

Przecier czeremchowy ma bardzo intensywny, cierpki smak, dlatego polecamy go przede wszystkim jako dodatek wzmacniający smak i zwiększający właściwości zdrowotne dżemów z jabłek, gruszek, winogron itp. 

Syrop z czeremchy

1 kg owoców czeremchy - dojrzałych, obranych i wypłukanych
1 kg cukru
1 l wody
1 cytryna

Owoce zasypać cukrem, wlać wodę, przykryć i postawić na średnim ogniu. Zagotować, zmniejszyć ogień i pozostawić na nim przez ok. 30 minut, od czasu do czasu mieszając. Następnie zdjąć z ognia i pozostawić przez noc. 
Po 12-24 godzinach ponownie zagotować i utrzymywać na ogniu tak długo, aż większość miąższu oddzieli się od pestek. Wówczas przecedzić, dodać sok z cytryny i przelać do małych butelek lub słoiczków. Dobrze zakręcić, zapasteryzować przez min. 30 minut.
Tak otrzymany syrop można przechowywać nawet przez kilkanaście miesięcy. Jest doskonałym dodatkiem do herbaty, polecanym szczególnie w sezonie przeziębieniowym.

Pokaż więcej
Pokaż mniej

Produkty 14

Ustaw kierunek malejący
na stronę
  1. Czeremcha pospolita 'Nowosibirskaja'

    Prunus padus
    szczepienie
    Ocena:
    99%
    51,95 zł
    Dostępny
  2. Czeremcha pospolita

    Prunus padus
    roślina z siewu
    Ocena:
    100%
    29,99 zł
    Dostępny
  3. Czeremcha wirginijska 'Schubert'

    Prunus virginiana
    szczepienie
    Ocena:
    98%
    57,95 zł
    Dostępny
  4. Czeremcha pospolita 'Colorata'

    Prunus padus
    rozmnażanie in-vitro
    Ocena:
    100%
    51,95 zł
    Dostępny
  5. Czeremcha pospolita 'Nana'

    Prunus padus
    szczepienie
    Ocena:
    100%
    40,85 zł
    Wyprzedane
  6. Czeremcha Maacka 'Amber Beauty'

    Padus maackii
    szczepienie
    57,95 zł
    Wyprzedane
  7. Czeremcha Maacka

    Prunus maacki
    42,90 zł
    Wyprzedane
  8. Czeremcha Ssiori

    Prunus ssiori
    55,95 zł
    Wyprzedane
  9. Czeremcha japońska

    Prunus grayana Maxim.
    55,95 zł
    Wyprzedane
  10. Czeremcha amerykańska

    Prunus serotina
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    97%
    22,95 zł
    W produkcji
  11. Czeremcha pospolita 'Red Ball'

    Prunus padus
    szczepienie na pniu
    0,00 zł
    Atlas
  12. Czeremcha pensylwańska

    Prunus pensylvanica syn. Padus pensylvanica
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas
  13. Czeremcha azjatycka

    Padus asiatica
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas
  14. Czeremcha wirginijska odm. demissa

    Prunus virginiana
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas

Produkty 14

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko